Úrad pre verejné obstarávanie začal na podnet Ondreja Dostála z OKS…
Úrad pre verejné obstarávanie začal na podnet Ondreja Dostála z OKS overovať údaje Váhostavu, ktoré zapísal do Registra konečných užívateľov výhod.
OKS má podozrenie, že stavebná spoločnosť neuvádza v novozriadenom Registri konečných užívateľov výhod úplné a pravdivé údaje. Od 1. novembra tohto roka totiž nadobudla účinnosť novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorá určuje firmám podieľajúcim sa na verejnom obstarávaní povinnosť, aby boli zapísané v Registri konečných užívateľov výhod.
„Ide o opatrenie, ktoré má odhaliť, ktoré fyzické osoby sa skrývajú za takzvanými schránkovými firmami s neprehľadnou vlastníckou štruktúrou, ktoré sú úspešné vo verejnom obstarávaní a dodávajú štátu tovary, služby či stavebné práce,“ vysvetlil Dostál.
Váhostav však podľa neho uvádza v registri ako konečných užívateľov výhod len troch členov štatutárneho orgánu spoločnosti Finasist, ktorá je 100-percentným vlastníkom stavebnej firmy.
Transparency International Slovensko (TIS) však zverejnila informácie o vlastníckej štruktúre a prepojeniach firiem vlastniacich Váhostav.
„Ide o dve vetvy novozélandských firiem – jednu končiacu u jednej neidentifikovanej fyzickej osoby z Nového Zélandu a druhú končiacu u piatich identifikovaných fyzických osôb z Kostariky,“ vymenoval.
Súčet nepriamych podielov pri neidentifikovanej fyzickej osobe z Nového Zélandu predstavuje podľa neho spolu 26,71 % na základnom imaní Váhostavu. Zákon pritom za konečného užívateľa výhod označuje aj fyzickú osobu, ktorej súčet nepriamych podielov dosahuje najmenej 25 % na základnom imaní. „Váhostav však v registri túto fyzickú osobu z Nového Zélandu neuvádza,“ upozornil Dostál.
Druhá vetva novozélandských firiem v pozadí Váhostavu končí podľa jeho slov u piatich fyzických osôb z Kostariky. Ani jedna z nich samostatne síce nemá nepriamy podiel na základnom imaní Váhostavu nad spomínanou hranicou, súčet ich nepriamych podielov však predstavuje 26,81 %.
Dostál pripomenul, že aj na túto situáciu zákon myslí, a keďže týchto päť fyzických osôb z Kostariky vlastní spolu nepriame podiely na základnom imaní Váhostavu nad 25 %, mali by sa považovať za konečných užívateľov výhod. Váhostav ich však podľa predsedu OKS v registri tiež neuvádza.
V prípade, že sú Dostálove podozrenia pravdivé, mal by ÚVO podľa neho udeliť Váhostavu pokutu od 10-tisíc do jedného milióna eur a zároveň mu zakázať účasť vo verejnom obstarávaní na dobu troch rokov.
Ešte po podaní podnetu na ÚVO stavebná spoločnosť Váhostav uviedla, že je to len snaha Dostála zviditeľniť sa pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami. „Spoločnosť Váhostav-SK, rovnako ako iné spoločnosti, ktoré sa chcú zúčastňovať verejného obstarávania, si splnila svoju zákonnú povinnosť,“ uviedol vtedy hovorca firmy Tomáš Halán. Avizoval, že v prípade, ak sa ÚVO na spoločnosť obráti, poskytne mu všetky vyžiadané informácie.
Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.