Najnovšie z témy: Domáce násilie, Pod slnkom Jany Shemesh, Životy žien
Situácia žien v Iráne sa za rok od smrti Kurdky Amíníovej, ktorá zomrela po policajnom zákroku, len zhoršila. Po novom za zle nasadený hidžáb môžu skončiť až na desať rokov vo väzení.
Len sa utvrdzuje predstava, že niektorí si jednoducho zaslúžia násilné zaobchádzanie, píše Jana Shemesh. „Padajú tu slová ako výchovné, otcovské facky, údery sa považujú za legitímny nástroj, ako riešiť vyhrotenú medziľudskú či partnerskú komunikáciu, s odôvodnením, že inak sa nedalo, lebo druhá strana nie je normálna.“
Španielska polícia vyšetruje prípady šírenia fotomontáží miestnych dievčat vytvorených pomocou umelej inteligencie. Na políciu v meste Almendralejo sa obrátilo najmenej 20 rodín. Fotografie navodzujú dojem, že na nich dievčatá pózujú bez oblečenia.
Partneri sa podobajú ešte viac, ako sme si mysleli, ukazuje nová štúdia. Výskumníci urobili analýzu množstva povahových vlastností, osobnostných čŕt, názorov, postojov, zvykov, ale napríklad aj toho, či a ako dlho boli partneri v detstve dojčení, a zistili, že medzi nimi existuje viac ako 80-percentná zhoda.
Otec ťahal deti za vlasy a bil remeňom za zlé známky, sudkyňa mu napriek tomu umožnila, aby sa s nimi stretával. Združenie Náruč pred časom pomáhalo rodine, kde sa preukázalo, že muž dlhodobo týral partnerku aj ich spoločné deti. Sudkyňa rozhodla po tom, čo vyšetrovanie aj psychologickí znalci potvrdili, že deti hovoria o násilnom otcovi pravdu.
Jozef Mikloško je buď naivný babrák, alebo si naozaj myslí, že deti treba chrániť pred zhubnou progresívnou propagandou, píše Jana Shemesh po stretnutí komisára pre deti s Milanom Uhríkom. „Ak boli od začiatku jasne formulované obavy, že Mikloško sa na výkon svojho úradu nehodí, toto je ďalší mimoriadne silný dôkaz.“