Najnovšie z témy: Mladí, Školstvo
Priemerný byt stojí 14 ročných platov a Slovensko patrí v dostupnosti bývania medzi najhoršie krajiny v EÚ. Traja mladí ľudia nám porozprávali, aké ťažké je dostať sa k vlastnému bývaniu.
The Guardian uverejnil reportáž o segregovanej rómskej škole v časti Podsadek v Starej Ľubovni. Píše o „národnom škandále“ a opisuje, ako sa na Slovensku systematicky segregujú rómske deti, ktoré sú odsúdené na nekvalitné vzdelanie a život v chudobe.
Polícia sa chce zamerať na spoluprácu so školami a rodičmi, aby zabránila radikalizácii mládeže. „Chceme sa dostať do školského prostredia, a to vďaka spolupráci s rodičmi aj učiteľmi, aby si deti nezničili život alebo nezničili život svojich rovesníkov či iných ľudí,“ povedal policajný prezident Štefan Hamran.
Väčšina zo šiestich prvovoličov, ktorých príbehy sme priniesli pred dvoma mesiacmi, ešte nebola pevne rozhodnutá, koho bude voliť. Týždeň pred voľbami sme sa s troma z nich opäť rozprávali a dnes už vedia, ktorým stranám dajú hlas. Vysvetlili nám, ako ich rozhodovanie ovplyvnili výroky o LGBTI+ ľuďoch či bitka pred úradom vlády.
Podľa Ipsosu tvoria pätinu voličov PS mladí ľudia od 18 do 24 rokov. Znamená to, že každý tretí človek v tomto veku je volič Progresívneho Slovenska. Strane sa darí medzi vysokoškolákmi (získali by medzi nimi až štvrtinu hlasov), v Bratislavskom kraji (podpora takmer 30 %), ale aj na strednom Slovensku.
Minister školstva Daniel Bútora pred pár dňami krátko navštívil Ukrajinu, s ukrajinským rezortným kolegom Oxenom Lysovým podpísal dodatok k dohode o spolupráci medzi oboma ministerstvami.