Najnovšie z témy: Mladí, Školstvo

Slovensko nie je pre mladých, chceme to zmeniť, vraveli študenti, ktorí v piatok cestovali z Česka špeciálnym volebným vlakom. Ondreja z Bratislavy znepokojuje príklon k fašizmu, vrátil sa odvoliť, aby tomu zabránil. „Nerád by som sa vrátil do čias Mečiara a divokých deväťdesiatych rokov,“ vraví.
Za sedem rokov som kúpil možno 300 pier, ktoré som rozdal žiakom, vraví učiteľ Martin Benda o situácii v škole na východe Slovenska. Nedokážu tam zabezpečiť učiteľov, nemajú peniaze na asistentov ani na moderné učebnice. „Keď žiakom nedáte pero, nebudú písať. Často nemajú ani zošit. Ja teda musím kúpiť 20 zošitov a oni si z toho trhajú papiere.“
Z Prahy prišiel do Bratislavy volebný vlak s približne 400 študentmi. Organizátori kampane Nestrať svoj hlas podobný počet očakávajú aj vo vlaku z Brna, ktorý dorazí dnes večer.

Adrián Baláž hovorí, ako mu asistentka učiteľa zmenila život. Pochádza z ťažkých sociálnych podmienok, bol drzý žiak a vyrušoval. Vďaka asistentke sa začal učiť a nabral sebavedomie. Dnes je sám asistentom učiteľa a pomáha problémovým žiakom, akým bol kedysi aj on.
Priemerný byt stojí 14 ročných platov a Slovensko patrí v dostupnosti bývania medzi najhoršie krajiny v EÚ. Traja mladí ľudia nám porozprávali, aké ťažké je dostať sa k vlastnému bývaniu.
The Guardian uverejnil reportáž o segregovanej rómskej škole v časti Podsadek v Starej Ľubovni. Píše o „národnom škandále“ a opisuje, ako sa na Slovensku systematicky segregujú rómske deti, ktoré sú odsúdené na nekvalitné vzdelanie a život v chudobe.