Najnovšie z témy: Kríza vo Venezuele
Spojené štáty poskytnú pracovné povolenie takmer pol miliónu Venezuelčanov, ktorí už bývajú v krajine. Udelí im tiež ochranu pred vyhostením. Krok nasleduje po výzvach demokratov, aby novoprichádzajúci migranti dostali možnosť legálne pracovať.
Súd Európskej únie potvrdil platnosť zákazu vývozu zbraní a vojenského či policajného vybavenia do Venezuely. Zamietol venezuelskú žalobu proti sankciám, ktorých cieľom je obmedziť potláčanie demokratickej opozície zo strany štátu.
Francúzsko fakticky urovnalo vzťahy s Venezuelou po tom, ako Paríž v minulosti odmietal uznať zvolenie Nicolása Madura za prezidenta v roku 2018. Nový veľvyslanec v Caracase Emmanuel Pineda aktuálne odovzdal Madurovi svoje poverovacie listiny.
Na bruselskom samite EÚ a krajín Latinskej Ameriky sa zúčastňujú aj predstavitelia Kuby, Venezuely a Nikaraguy, ktorých vlády sú kritizované za porušovanie ľudských práv a princípov demokracie.
Medzinárodný trestný súd povolil obnovu vyšetrovania Venezuely pre spôsob, akým v roku 2017 v krajine potlačili protivládne protesty. Súd to odôvodnil tým, že Caracas udalosti prešetruje pomaly a zameriava sa len na nižšie poschodia bezpečnostných zložiek. Pri represiách zahynulo najmenej 100 ľudí. (reuters)
Vo Venezuele za necelý mesiac zatkli za korupciu už 55 ľudí; sú medzi nimi vedúci štátnych firiem z rôznych odvetví vrátane ropnej PDVSA, sudcovia či miestni poslanci. Rozsiahly záťah, pre ktorý nedávno odstúpil aj minister ropného priemyslu Tareck El Aissami, má podľa analytikov pomôcť upevniť moc prezidenta Nicolása Madura.