Najnovšie z témy: Ľudovít Ódor, Natália Milanová, OĽaNO, Voľby 2023
Vláda úmyselným útokom na kľúčový pilier spravodlivosti pácha vedomú demontáž právneho štátu, píše vo vyhlásení hnutie Slovensko (bývalé OĽaNO). „Vláde ide evidentne len o zabezpečenie beztrestnosti jej blízkych ľudí, dôvodne podozrivých z korupcie, založenia zločineckej skupiny a hrubého zneužívania právomoci verejného činiteľa.“
Igor Matovič tvrdí, že vládne opatrenia porušujú sľuby o nezasahovaní do sociálnych štandardov. Ako príklad uviedol zvyšovanie zdravotných odvodov, znižovanie príspevkov do druhého piliera či zastavenie zvyšovania platov vo verejnej správe.
Politické strany dostanú za výsledky tohtoročných parlamentných volieb príspevok vyše 92 miliónov eur. Rozdelí si ho osem strán a jedna koalícia. Najviac peňazí získa Smer, a to 23,19 milióna eur.
Nie hrozba prepadnutia hlasov, ale stratené peniaze možno v ďalších voľbách odradia od trieštenia strán, píše Newsfilter. Modrí, Most-Híd a Demokrati dali do volieb až 3,35 milióna eur a nedosiahli ani na štátny príspevok, ktorým by svoje záväzky mohli vyrovnať.

Krúžkovacie správanie voličov na Slovensku má dve typické črty: hlasovanie za politikov z okolia a krúžkovanie zhora nadol. Ukazujú to aj výsledky Györgya Gyimesiho či Rudolfa Huliaka. Voliči majú tendenciu viac dôverovať niekomu, kto sa svojimi charakteristikami podobá na nich, a niekoho zo susedstva zas môžu považovať za súčasť svojej komunity.
Na zisk hlasu vo voľbách najviac minuli Dzurindovi Modrí, v prepočte ich vyšiel 145 eur. Demokrati Eduarda Hegera mali kampaň, ktorá bola takmer rovnako drahá ako kampaň Progresívneho Slovenska. Modrí aj Demokrati si na nákladné kampane požičali, detaily o tom, ako peniaze splácajú či odkiaľ ich majú, neprezrádzajú.