Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Bíreš politikom ukázal, ako sa majú riešiť konflikty
- Ceny benzínu začali opäť rásť, nafta sa dostala na 10-mesačné maximum a jej cena sa blíži benzínu
- Britský regulátor naznačil, že schváli upravený plán Microsoftu na prevzatie firmy Activision Blizzard, transakcia za 69 miliárd dolárov by bola najväčšou svojho druhu v odvetví
- Japonsko pokračuje v mimoriadne uvoľnenej menovej politike, centrálna banka ponechala krátkodobé úrokové sadzby na mínus 0,1 percenta
- Veľkoobchodná cena plynu pre Európu klesla po správe o konci štrajkov v austrálskych závodoch Chevronu na LNG
Najnovšie z témy: Inflácia, Investovanie a úvery
Vojna na Ukrajine znížila v Európe hospodársky rast a výrazne zvýšila infláciu, uviedla švajčiarska centrálna banka. Horšie následky vojny podľa nej ešte len prídu.
Veľkoobchodné ceny benzínu a nafty v Rusku po zavedení vývozného embarga klesli. Benzín na komoditnej burze v Petrohrade zlacnel o zhruba desať percent, nafta o 7,5 percenta. Embargo zaviedlo Rusko po tom, čo vo viacerých regiónoch chýbali na pumpách palivá a množili sa obavy o žatvu.
Japonská centrálna banka pokračuje v mimoriadne uvoľnenej menovej politike. Ponechala krátkodobé úrokové sadzby na mínus 0,1 % a v blízkosti nuly plánuje udržiavať aj výnos 10-ročných štátnych dlhopisov.

Cukor je najdrahší za 12 rokov, môže za to sucho v Indii, ukazuje Graf dňa. Európske ceny však môžu čosko padnúť vďaka silnej úrode na Ukrajine.
Po zdražení hypoték sa Európania viac zaujímajú o úvery s variabilnou sadzbou. Na Slovensku ich banky vôbec neponúkajú, hoci v minulosti na trhu boli a ľudia pri nich hypotéku obvykle preplatia menej. Slováci majú radšej fixné sadzby.
Britská centrálna banka ponechala základnú úrokovú sadzbu na 5,25 %. Sprísňovanie menovej politiky prerušila prvý raz od konca roka 2021, reaguje na zmiernenie inflácie a spomaľujúci sa rast domácej ekonomiky.