Najnovšie z témy: Školstvo, TikTok
Google zabránil dezinformátorom v EÚ, aby získali viac ako 31 miliónov eur z reklamy. Spoločnosť Meta označila fact-checkermi 40 miliónov príspevkov na Facebooku a 1,1 milióna na Instagrame. TikTok odstránil viac ako 140-tisíc dezinformačných videí. Vyplýva to z dát za prvý polrok 2023.
Spoločnosť TrustLab merala rozšírenie dezinformácií na online platformách. Najhoršie skončil Twitter, nasleduje Facebook, Instagram, TikTok, LinkedIn a najlepšie skončil YouTube, informuje MediaBrífing.
Za sedem rokov som kúpil možno 300 pier, ktoré som rozdal žiakom, vraví učiteľ Martin Benda o situácii v škole na východe Slovenska. Nedokážu tam zabezpečiť učiteľov, nemajú peniaze na asistentov ani na moderné učebnice. „Keď žiakom nedáte pero, nebudú písať. Často nemajú ani zošit. Ja teda musím kúpiť 20 zošitov a oni si z toho trhajú papiere.“

Adrián Baláž hovorí, ako mu asistentka učiteľa zmenila život. Pochádza z ťažkých sociálnych podmienok, bol drzý žiak a vyrušoval. Vďaka asistentke sa začal učiť a nabral sebavedomie. Dnes je sám asistentom učiteľa a pomáha problémovým žiakom, akým bol kedysi aj on.
Dve tretiny ľudí zdieľajú príspevok na sociálnych sieťach, hoci boli vystríhaní pred jeho nepravdivosťou, ukázali to najnovšie dáta od Facebooku, Instagramu a TikToku. „Kvalitná práca fact-checkerov a zdanlivo efektívny nástroj upozorňujúci na lži majú len obmedzený vplyv,“ píše Filip Struhárik v MediaBrífingu.
The Guardian uverejnil reportáž o segregovanej rómskej škole v časti Podsadek v Starej Ľubovni. Píše o „národnom škandále“ a opisuje, ako sa na Slovensku systematicky segregujú rómske deti, ktoré sú odsúdené na nekvalitné vzdelanie a život v chudobe.