Najnovšie z témy: 2. svetová vojna, História
Pracovníci peruánskej plynárenskej spoločnosti objavili pri výkopových prácach v metropole Lime osem múmií a predmety z dôb pred vznikom ríše Inkov. Pri rozširovaní systému plynovodov firma za posledných 19 rokov objavila viac ako 1900 archeologických nálezov.
Aktivista a výtvarník Ľuboš Lorenz dostal za odstránenie kosáka a kladiva zo sovietskeho pamätníka podmienečný trest na štyri mesiace. Zároveň musí uhradiť škodu vo výške 72 eur a v prospech štátu prepadne skrutkovač, ktorým nalepené symboly v roku 2017 vypáčil.
Na Taiwane postavia v prístave Su’ao pamätník Móricovi Beňovskému, ktorý sa na tomto mieste vylodil po úteku z vyhnanstva pred vyše 250 rokmi. Pamätník je už hotový, osadia ho na budúci rok. Pripomenutie si Beňovského je súčasťou spolupráce, ktorú nadviazala trnavská župa s taiwanským regiónom Yilan.

Vojtech Tuka strávil osem rokov vo väzení za špionáž pre Maďarsko, no neskôr sa stal slovenským premiérom a spolupodieľal sa na jednej z najväčších tragédií slovenských dejín. Na rozdiel od ostatných slovensko-maďarských osobností nemožno povedať, že by sa niektorý národ usiloval privlastniť si ho. Naopak – maďarská historická pamäť ho pozná iba málo a tá slovenská si zasa od neho drží odstup.
Pred tisíckami rokov sa ľudstvo začalo venovať poľnohospodárstvu a prešlo k usadlému spôsobu života. Ten umožnil zhromažďovanie technických inovácií, dostatočné zásoby potravy a aj zvýšenie počtu obyvateľov. Vznikla „revolúcia“ bez zbraní, ktorá zmenila celý svet. O tom, prečo sa zrazu ľudia „rozhodli“ radikálne zmeniť spôsob obživy, archeológovia diskutujú stále. (historylab)
Spojené štáty vrátia sedem diel maliara Egona Schieleho, ukradnutých počas nacistickej éry. Naspäť ich získa rodina rakúsko-židovského umelca Fritza Grünbauma, ktorý prišiel o život počas holokaustu.