Najnovšie z kategórie: Slovensko, Veda
Pesnička Píšte všetci modrým perom zaznela za dva dni v Kyjive trikrát naživo. Cesta do ukrajinskej metropoly so skupinou Bez ladu a skladu je niečo medzi klasickým turné v dodávke a výjazdovým rokovaním vedenia mesta Trenčín, píše Oliver Rehák. Skupina má vekový priemer cez 50 rokov, všetci jej členovia svoje profesie a osobné životy, ale rozhodli sa vyraziť na Ukrajinu.

V Ťahyni na Zemplíne otvorili múzeum vysťahovalectva. „Nechápem, že polovica Slovenska podporuje Putina a nenávidí Američanov. Pýtal som sa študentov: prečo váš pradedo neemigroval do Jekaterinburgu, ale do New Jersey?“ hnevá sa historik Martin Javor, ktorý ho zriadil.
Vašečkova novela vzbudzuje strach v rodičoch z obsahu a zasieva aj fundamentálnu nedôveru k učiteľom, píše Miroslav Kocúr o snahe obmedziť sexuálnu výchovu. „Je to niečo nepredstaviteľné na iných predmetoch. Bude presadzovať podobný súhlas aj pri predmetoch, o ktorých obsahu pochybujú tí, čo spochybňujú holokaust, existenciu pandémie či očkovanie?“
Tvorba digitálnych replík ľudí po smrti vyvoláva viaceré etické otázky – bude napríklad v poriadku vytvoriť klon bez toho, aby na to osoba udelila počas života súhlas? A čo robiť, ak si rodina želá vymazanie digitálnej kópie? Podľa etika Davida Černého by sa tvorba kópií zosnulých ľudí len za účelom zisku mala zakázať.
Na Slovensku klesá počet klinických skúšaní, firmy si radšej vyberajú Poľsko, Česko či Maďarsko. Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu upozorňuje, že klesajúci trend znižuje prístup pacientov k inovatívnej liečbe, ako aj výšku investícií do výskumu.
Vtáčí spev prospieva nášmu duševnému zdraviu, ukázali dve nedávno publikované štúdie. Jeho počúvanie môže znížiť pocity úzkosti, depresie a paranoje. Pozorovanie vtákov v prírode nás taktiež vedie k väčšej fyzickej aktivite, ktorá má preukázané prínosy pre duševné zdravie.