Najnovšie z témy: Facebook, Týždeň v práve Rada Procházku
Google zabránil dezinformátorom v EÚ, aby získali viac ako 31 miliónov eur z reklamy. Spoločnosť Meta označila fact-checkermi 40 miliónov príspevkov na Facebooku a 1,1 milióna na Instagrame. TikTok odstránil viac ako 140-tisíc dezinformačných videí. Vyplýva to z dát za prvý polrok 2023.
Spoločnosť TrustLab merala rozšírenie dezinformácií na online platformách. Najhoršie skončil Twitter, nasleduje Facebook, Instagram, TikTok, LinkedIn a najlepšie skončil YouTube, informuje MediaBrífing.
Dve tretiny ľudí zdieľajú príspevok na sociálnych sieťach, hoci boli vystríhaní pred jeho nepravdivosťou, ukázali to najnovšie dáta od Facebooku, Instagramu a TikToku. „Kvalitná práca fact-checkerov a zdanlivo efektívny nástroj upozorňujúci na lži majú len obmedzený vplyv,“ píše Filip Struhárik v MediaBrífingu.
Meta predstavila svoje prvé produkty založené na generatívnom AI pre spotrebiteľov. Je medzi nimi aj chatovací systém, ktorý dokáže vytvárať textové odpovede a realistické obrázky.
Európska komisia vyzvala Facebook, Instagram či TikTok, aby pred voľbami viac chránili slovenských používateľov pred ruskou propagandou a cudzími zásahmi. V prípade, že to prevádzkovatelia sociálnych sietí neurobia, môžu čeliť vysokým pokutám.
Radoslav Procházka píše o sýrskych utečencoch, nórskej sociálke aj ukrajinskom obilí. „Žaloba Ukrajiny na zákaz dovozu jej obilia do Poľska, Maďarska a na Slovensko ponúka príležitosť na briskné psychologické a geopolitické postrehy alebo na nezáživné osvetové okienko. V tejto rubrike sme asi povinní zaťať zuby a vybrať si tú druhú, nevďačnú polohu.“