Najnovšie z témy: Budúcnosť automobilov, Klimatická kríza
Dva po sebe nasledujúce roky extrémneho otepľovania v Alpách zničili desať percent objemu švajčiarskych ľadovcov – rovnaké množstvo, aké sa stratilo v troch desaťročiach pred rokom 1990, ukázala štúdia Kryosférickej komisie Švajčiarskej akadémie vied.
Hubári nazbierajú menej húb ako pred desiatimi rokmi, hovorí poľská odborníčka na lesy Marta Kujawska pre denník Gazeta Wyborcza. Môžu za to extrémne suché letá, na ktoré sú niektoré huby veľmi citlivé. Ide napríklad o dubák, hríb smrekový alebo kozák.
Apple má problém, ktorý môže zvýšiť cenu iPhonov, upozorňuje Zelený newsfilter s odkazom na zistenia novinárov z portálu Bloomberg. Viaceré továrne na výrobu komponentov sú v pásme, v ktorom klimatická kríza výrazne zvyšuje pravdepodobnosť tropických búrok, extrémnych povodní, záplav a horúčav.
Výroba áut v Británii v auguste po šiestich rastových mesiacoch klesla medziročne o desatinu na 45-tisíc kusov. Automobilky prerušovali produkciu v súvislosti s prípravami na novú generáciu elektromobilov. (reuters)
Klimatickí aktivisti zažalovali vlády 32 krajín za nedostatočný postup proti klimatickej zmene; tvrdia, že sú obeťou jej škodlivého vplyvu. Ide o prvú podobnú žalobu na Európskom súde pre ľudské práva.
Tento september na Slovensku bude zrejme najteplejší v histórii pozorovaní. Letné dni s teplotami nad 25 stupňov zaznamenali meteorológovia v utorok a v stredu aj na Orave.