Najnovšie z témy: Človek

Pred 70 rokmi vyšiel článok, ktorý poskytol definitívne dôkazy, že piltdownský človek je podvrh. Vysvetľujeme, kto bol autorom tohto údajného „chýbajúceho článku“ medzi ľudoopmi a človekom a ako vedci odhalili falošnú fosíliu, ktorá na 40 rokov spôsobila zmätok v evolúcii človeka.
Ľudia mohli nosiť obuv už pred desaťtisícmi rokov, uvádza tím juhoafrických vedcov. Naznačujú to podľa neho stopy nájdené na pobreží Juhoafrickej republiky. Doposiaľ najstaršie priame dôkazy o obuvi pochádzajú z lokalít v Európe a USA z obdobia pred asi 10-tisíc rokmi, nová štúdia by prelomový okamih posunula až do čias pred 150-tisíc rokmi.
Ľudia, ktorí sa v komunikácii cítia nevypočutí, majú v skutočnosti často sami problém s počúvaním, hovorí psychologička Andrea Hladká. „Majú na tom podiel vzorce správania z našej primárnej rodiny a z prostredia, v ktorom sme vyrastali. Ak sme nevideli, že by naši rodičia aktívne počúvali jeden druhého alebo nepočúvali ani nás ako deti, tak sme sa to nenaučili ani my.“
Častou chybou pri organizácii domácnosti sú priveľké ciele. Minimalistka Mirka Čechová odporúča začať pomaly a po menších krokoch, napríklad jednou poličkou alebo zásuvkou. „Viem, že je lákavé urobiť hneď veľkú reorganizáciu a veľké vytrieďovanie, no mohlo by sa stať, že všetko vypraceme, napríklad celú skriňu, dostaneme sa do polovice a pri tom množstve stratíme chuť, silu a motiváciu,“ vraví.
Prečo vidíme iluzórne tváre, napríklad Ježiša na toaste? Tento sklon sa počas života mení a rolu môže hrať aj oxytocín, naznačuje nový výskum. Napríklad matky v šestonedelí, ktoré majú zvýšenú hladinu tohto hormónu, vo zvýšenej miere vidia iluzórne tváre. „Pravdepodobne to podporuje vzťah medzi matkou a dieťaťom,“ píše sa v štúdii.
Predkovia ľudí boli pred 900-tisíc rokmi na pokraji vyhynutia, uvádza štúdia uverejnená v Science. Podľa nej v tom období, ktoré trvalo až stotisíc rokov, výrazne poklesla populácia predkov človeka. Mnohí vedci sú však k tvrdeniam skeptickí.