Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Na Slovensku sme bohatí paradoxne najmä vďaka dlhom
- Rizikom pre finančnú stabilitu sú aj administratívne budovy či nákupné centrá, varuje NBS
- Prezident Joe Biden a Kevin McCarthy sa dohodli na zvýšení dlhového stropu USA, niektorí republikáni sú však nespokojní
- Turecká líra padla na ďalšie rekordné minimum, klesá po Erdoğanovom volebnom víťazstve
Najnovšie z témy: Budúcnosť automobilov, Ceny energií, Graf dňa, Klimatická kríza

Slovenským firmám sa v priemere darí kompenzovať rastúce náklady zvýšením tržieb, ukazuje Graf dňa z údajov NBS. Podnikový sektor je tak napriek extrémnej inflácii a prudkému rastu úrokových sadzieb v dobrej finančnej kondícii, hovorí centrálna banka.
Nepál upustil od plánu na presun základného tábora na Evereste o 200 až 400 metrov nižšie na miesto, kde nie je žiadny ľadovec. Vlani v júni tamojšie ministerstvo cestovného ruchu oznámilo, že chystá presun, pretože miesto nie je vzhľadom na globálne otepľovanie a ľudské aktivity bezpečné.
Ceny ropy klesajú pre obavy o ekonomiku plynúce z negatívnych následkov vysokých úrokov na hospodársky rast. Tie prevážili nad správou o dohode na zvýšení dlhového stropu v USA.
Turecko v máji zvýšilo nákupy ruskej ropy Urals na 7-mesačné maximum, turecké rafinérie reagujú na jej nízke ceny. Turecko je jediným veľkým dovozcom ropy Urals po mori v Európe, väčšina ostatných krajín sa dohodla na embargu.
Česko v zime znížilo spotrebu elektriny v špičke o 6,5 % a splnilo cieľ EÚ. Povinné obmedzenie spotreby platilo od decembra do marca, Únia sa ním snažila minimalizovať využívanie drahej výroby z plynu. (čtk)
Japonsko chce zdvihnúť podiel veternej energie na spotrebe elektriny na viac ako 30 %. Do polovice storočia plánuje zvýšiť kapacitu veternej energie na 140 zo súčasných takmer 5 GW a stať sa uhlíkovo neutrálnou krajinou. (reuters)