Najnovšie z témy: Školský týždeň, Školstvo
V Česku sa na gymnáziá nedostávajú ani všetci jednotkári, boj je aj o učňovky. Z deviatych tried odchádza najsilnejší ročník za posledných 30 rokov, a aj keď sa nápor čakal, kraje nezvýšili kapacity stredných škôl. Prinášame príbehy deviatakov, ktorí opisujú, čo museli po neúspešných prijímačkách absolvovať.
Najvyšší kontrolný úrad plánuje v lete preveriť postup ministerstva zdravotníctva pri pláne obnovy, zameria sa aj na Rázsochy či novú martinskú nemocnicu. Vážne riziká vidí aj v prípade školstva.
Vašečkova novela vzbudzuje strach v rodičoch z obsahu a zasieva aj fundamentálnu nedôveru k učiteľom, píše Miroslav Kocúr o snahe obmedziť sexuálnu výchovu. „Je to niečo nepredstaviteľné na iných predmetoch. Bude presadzovať podobný súhlas aj pri predmetoch, o ktorých obsahu pochybujú tí, čo spochybňujú holokaust, existenciu pandémie či očkovanie?“
Študenti maďarských gymnázií na Slovensku sa už budú môcť učiť o svojich vlastných dejinách. Ministerstvo školstva schválilo nový učebný plán, za ktorý maďarskí dejepisári bojovali dlhé roky. Pre základné školy sa učebný plán s prvkami dejín Maďarov na Slovensku schválil už pred rokom a pol. (napunk)
K návrhu Richarda Vašečku, aby rodičia schvaľovali sexuálnu výchovu, je minister školstva Daniel Bútora veľmi zdržanlivý. „V nejakom paralelnom vesmíre by to mohlo fungovať, ale ja taký vesmír nepoznám a domnievam sa, že by sme ľahkovážne k takému vesmíru nemali pristúpiť.“

Keby sa sociológ z Marsu pozrel na vylúčené komunity, povedal by, že ako krajina ideme spáchať samovraždu, hovorí minister školstva Daniel Bútora. Za platy učiteľov v Bratislave sa hanbí. „Pri segregovaných komunitách máme memento Európsku komisiu a Najvyšší súd, tu máme 800 voľných miest. Boli by sme blázni, ak by sme sa aspoň nepokúsili s tým niečo spraviť.“