Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Koniec zábavy. Po voľbách sa budú hľadať 2,4 miliardy eur
- Nemocnica Rázsochy sa z plánu obnovy financovať nebude, podľa ministra Palkoviča je problémom projektová dokumentácia
- Ceny benzínu na slovenských čerpačkách opäť vzrástli, cena za liter sa zvýšila v priemere o 2,4 centa
- Svetové ceny potravín klesli na dvojročné minimum, nižšie ceny rastlinných olejov, obilnín a mliečnych výrobkov prevážili nad rastom cien cukru a mäsa
- Dohodu o pozastavení dlhového stropu v USA schválil aj senát, bez zákona by vláda nedokázala splatiť záväzky
Najnovšie z témy: Umelá inteligencia
Hrozby umelej inteligencie treba brať tak vážne ako pandémie a jadrovú vojnu, tvrdia stovky expertov v novej výzve. Dnešná situácia pripomína jadrových vedcov, ktorí kedysi varovali pred svojimi vlastnými výtvormi, myslí si riaditeľ Centra pre bezpečnosť AI Dan Hendrycks.

Akcie firmy Nvidia prežili hektické dva týždne, ich nedávny prepad posilnil obavy, či nie je rozruch okolo umelej inteligencie nafúknutý, ukazuje Graf dňa. Analytici hovoria, že Nvidia ako výrobca kľúčových čipov pre systémy AI bude z jej rozvoja pravdepodobne profitovať bez ohľadu na to, aký softvér bude najziskovejší.
Austrália plánuje regulovať umelú inteligenciu pre obavy z jej zneužívania. Experti tento týždeň upozornili na riziko zániku v dôsledku jej používania a prirovnali ho k rizikám, aké predstavuje pandémia či jadrová vojna.
Eurokomisia vyzýva na rýchle zavedenie dobrovoľných pravidiel pre umelú inteligenciu zo strany EÚ a USA. Opatrenia by mali obmedziť riziká, kým budú pripravené zákony na reguláciu tohto sektora.
Umelá inteligencia má už teraz veľa rizík, hovorí spoluautor výzvy na polročnú pauzu vo tvorbe nových systémov AI Risto Uuk. Štátom to podľa estónskeho výskumníka umožní nastaviť bezpečné pravidlá.
Umelá inteligencia môže viesť k zániku ľudstva, varovali spoločne desiatky akademikov, expertov a podnikateľov. Vyhlásenie podporil aj šéf spoločnosti OpenAI Sam Altman, ktorá vyvinula robota ChatGPT, či známy počítačový vedec Geoffrey Hinton.