Najnovšie z témy: História
Juhoslovanskí vojaci sa za vojny pokúšali odpáliť chorvátsku priehradu, ale nevyšlo im to tak, ako plánovali. Poškodenie priehrady Peruća mohlo znamenať katastrofu, tej však predišli odborníci z elektrárne a vojaci. Príbeh chorvátskej Kachovky dodnes čaká na rozuzlenie, páchateľa neodsúdili ani po tridsiatich rokoch.
Pred vojnou tvorili veľkú časť populácie Bardejova Židia, holokaust prežilo iba šesťsto z nich. V meste je jedinečný komplex rituálnych stavieb, ktorý už 15 rokov zachraňuje Pavol Hudák a jeho otec. „Nemám židovské korene, ale pamätám si, že ako malý chlapec som do suburbia chodieval, v okolí sme mali klzisko. V tej dobe bolo mikve, teda židovské kúpele, v ruinách. Pôsobilo to tu na nás ako rozprávkový tajomný priestor,“ spomína.

Bardejov bojuje s odlivom ľudí; medzi tých, čo zostali a oživujú dejiny, patrí etnológ Lukáš Jonov. „Kedysi fungovali cechy tak, že tovariši neboli nijakí peciváli, cestovali a spoznávali svet, no museli sa potom vrátiť domov. Takto by to mohlo fungovať aj dnes,“ hovorí.
Chaviva Reicková patrí medzi najzaujímavejšie postavy odboja na Slovensku počas 2. svetovej vojny. Emigrovala z Československa a neskôr sa vrátila, aby bojovala proti nacistom a ľudáckym kolaborantom počas SNP. Zahynula v boji proti nacistickým a ľudáckym zverstvám. (historylab)

Predseda Klubu vojnových historikov Beskydy Martin Drobňák sa podieľal na obnove viacerých vojenských cintorínov z 1. svetovej vojny na východe Slovenska, napísal o nich aj knihu. Považuje za zarážajúce, že generálny prokurátor Maroš Žilinka nekorigoval svoje vyjadrenia o zničení cintorína v Ladomirovej ani po tom, keď počul, čo hovoria historici a odborníci na vojenské cintoríny.
Historik Martin Drobňák sa ozval proti akcii proruských motorkárov na cintoríne v Ladomirovej. Roky tu bagre jazdili po hroboch a nik si to nevšímal, komentuje aktivity tých, čo sa ozvali až po tom, čo na dianie v Ladomirovej začal upozorňovať ruský veľvyslanec na Slovensku.