Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Štátni analytici ukázali čierny scenár, ak by po voľbách nevznikla nová vláda
- Národná diaľničná spoločnosť musí znovu vyhodnotiť mýtny tender, víťazstvo Czechtollu zrušili po tretí raz
- Benzín aj nafta na slovenských pumpách ďalej draželi, Natural 95 aj nafta dosiahli zhruba desaťročné maximá
- Inflácia v eurozóne v septembri prekvapujúco klesla na dvojročné minimum 4,3 percenta, v auguste bola 5,2 percenta
Najnovšie z témy: eNkonomika podcast, Rozpočet a dlh
Ročné náklady Ruska na obsluhu štátneho dlhu sa do roku 2026 viac ako zdvojnásobia na 32 miliárd eur. Náklady, ktoré zahŕňajú platby úrokov zo štátnych pôžičiek, tlačí nahor rast vojenských výdavkov v dôsledku invázie na Ukrajinu.
Rozpočtová rada zvýšila odhad deficitu na tento rok na 5,7 percenta z augustových 5,5 percenta. Odôvodňuje to pomalším nárastom daní z práce pre očakávané spomalenie ekonomiky v závere roka. Ministerstvo financií počíta so schodkom 6,4 percenta. (rrz)

Aké je to zažiť štátny bankrot? Slovenka dlhodobo žijúca v Grécku opisuje úpadok, ktorý hrozí aj Slovensku. Gréci si prešli prudkým poklesom životnej úrovne, nezamestnanosť na vrchole krízy stúpla až na 28 percent, z krajiny odišlo vyše milióna ľudí. Slovensko má podľa Európskej komisie najhoršiu udržateľnosť verejných financií v Únii.

Nezdravé verejné financie môžu Slovensko ochudobňovať aj bez bankrotu, čo sa deje napríklad v Taliansku, hovorí analytik Tatra banky Tibor Lörincz. Kým v EÚ sa HDP na obyvateľa od roku 2007 v priemere zvýšil o 13 percent, v Grécku aj v Taliansku klesol.
Americký kongres ovládli spory pre hroziace ochromenie vládnych financií. Demokrati a republikáni predstavili dva rôzne recepty, ako odvrátiť výpadok financovania federálnych úradov. Čas na dohodu uplynie v sobotu o polnoci.

Životná úroveň ľudí v krachujúcej krajine môže klesať 10 alebo aj 15 rokov. Ukazuje to príklad Grécka, kde sa platy stále nevrátili na úroveň spred dlhovej krízy. Slovenské mzdy ich už prekonali, ale náš štátny rozpočet je v oveľa horšom stave ako ten grécky.