Najnovšie z témy: Knihy, Vizuálne umenie

Po týchto voľbách nie je isté, že liberálna demokracia u nás prežije, hovorí sociálny antropológ Juraj Buzalka. „Ale nemyslím si, že sme stratený prípad.“ Progresívci podľa autora knihy Postsedliaci nevedia osloviť vidiek, Fico hovorí jeho jazykom, ale nemá mu čo dať.

Dnes sa začína Bienále ilustrácií Bratislava, súťažná prehliadka detskej ilustrácie z celého sveta. Tento ročník prešiel viacerými zmenami a vylepšeniami. „Rešpektujeme tradíciu, no cítili sme aj hlad po novom vzduchu,“ vraví Zuzana Liptáková, riaditeľka Bibiany, ktorá bienále organizuje.
Vo Francúzsku otvorili výstavu o fantastických zvieratách vrátane jednorožca, drakov či sfingy. Výstava sa nachádza v pobočke múzea Louvre v meste Lens na severe krajiny a prepojí vedecké poznatky so starými mýtmi. (louvre lens)
Trh zaplavili lacné a nekvalitné knihy napísané umelou inteligenciou, sú plné klišé a nebezpečných rád. V praxi to napríklad vyzerá aj tak, že vymyslený mykológ vám radí, aby ste hubu ochutnali a tak zistili, či je jedovatá.

Kto tvrdí, že Rusko by na nás nikdy nezaútočilo, je v obrovskom omyle, hovorí veľvyslanec vo Veľkej Británii Róbert Ondrejcsák. V rozhovore vraví, že vojnu na Ukrajine berie veľmi osobne, a keď sa ruská totálna invázia skončila fiaskom, rozhodol sa napísať knihu Ako Putin stratil Ukrajinu. V nej vysvetľuje, čo táto vojna znamená pre Slovensko.

V knižnej edícii Denníka N vyjde v októbri jedna z najdôležitejších kníh o druhej svetovej vojne a holokauste Láskavé bohyne. Spisovateľ Jonathan Littell opisuje, ako sa nemeckí fašisti postupne dostávali k moci a do akých zverstiev vyústila totalitná diktatúra. Stú knihu vydavateľstva N Press preložil Alexander Halvoník a jej vznik podporil Fond na podporu umenia.