Najnovšie z témy: Vesmír
V kazašskej stepi pristál modul s dvoma ruskými kozmonautmi a ich americkým kolegom, ktorí sa mali na Zem z ISS vrátiť už pred pol rokom.
Nádej, že by indické robotické vozidlo na Mesiaci obnovilo činnosť, každú hodinu slabne, povedali indickí vedci. Prístroje boli uvedené do spánkového režimu začiatkom septembra pred príchodom mrazivej lunárnej noci a teraz sa s nimi opätovne pokúšajú nadviazať kontakt.
Schránka so vzorkami z planétky Bennu úspešne pristála v púšti v USA. Americká sonda ich nabrala v roku 2020. Je to prvý raz, čo sa Spojeným štátom podarilo na cudzej planéte nazbierať materiál a dopraviť ho naspäť na výskum.
India sa pokúsila obnoviť spojenie so svojím pristávacím modulom a roverom na Mesiaci, tieto snahy však zatiaľ neboli úspešné. Indická organizácia pre výskum vesmíru uviedla, že v pokusoch bude pokračovať.
NASA sa chce pri výskume UFO posunúť od senzácií k vede. Súčasný záujem o mimozemšťanov vysvetľuje astronóm Ľubomír Hambálek ako dobový trend. „Ľudia sa v histórii stále snažili vysvetliť nevysvetliteľné – raz to boli duchovia prírody, inokedy čarodejnice, dnes sú to mimozemšťania.“
Rusko je napokon pripravené pokračovať v dohode o spoločných vesmírnych letoch na ISS s USA. Oznámil to šéf Roskosmosu Jurij Borisov, podľa ktorého sa pripravuje nová dohoda na roky 2024 a 2025. Moskva predtým informovala, že spoluprácu s USA vo vesmíre ukončí.