Najnovšie z témy: Klimatická kríza, Počasie
Dopyt po plyne v Európe sa počas nasledujúcich 20 rokov drasticky zníži, predpokladá štúdia Deloittu a nemeckého inštitútu Öko. Do roku 2040 by mohol oproti roku 2021 klesnúť o dve tretiny a do roku 2050 až o 95 %.

Nové spaľovne, ktoré plánujú stavať investori po Slovensku, sú zbytočne veľké a väčšinu nebudeme potrebovať, vyplýva z analýzy Inštitútu environmentálnej politiky. Ak by sa postavili, hrozí, že Slovensko sa stane závislé od produkcie a dovozu odpadu. Spaľovne produkujú aj nemalé skleníkové plyny.
Úplný odchod od fosílnych palív je nerealistický, povedal čínsky vyslanec pre klimatické otázky Sie Čen-chua. Dodal, že tieto palivá, ktoré prispievajú k otepľovaniu klímy, musia aj naďalej hrať dôležitú úlohu pri zabezpečovaní globálnych energetických potrieb.
Osem mesiacov väzenia dostala v Berlíne klimatická aktivistka z Letzte Generation. Podľa súdu sa počas pouličných blokád dopustila trestného činu nátlaku a kládla odpor policajtom. Podľa skupiny ide o zatiaľ najprísnejší trest pre protestujúcich.
Mobil Fairphone 5 umožňuje majiteľom vybrať a vymeniť 10 rôznych súčiastok, ak sa pokazia. Holandský výrobca tým chce predĺžiť jeho životnosť. Tento prístup by mohol inšpirovať EÚ, aby niečo podobné vyžadovala aj od iných výrobcov, píše Zelený newsfilter.

Zvýšením zachytávania uhlíka v lesoch či v pôde Slovensko nedokáže pohltiť všetky emisie, ktoré produkujeme, vysvetľuje Zelený newsfilter. Niektorí politici balamutia voličov, že svoje emisie si vieme „upratať“ aj bez toho, aby sme znižovali ich produkciu. Nie je to pravda.