Najnovšie z témy: Médiá, MediaBrífing, Umelá inteligencia
Dve tretiny ľudí zdieľajú príspevok na sociálnych sieťach, hoci boli vystríhaní pred jeho nepravdivosťou, ukázali to najnovšie dáta od Facebooku, Instagramu a TikToku. „Kvalitná práca fact-checkerov a zdanlivo efektívny nástroj upozorňujúci na lži majú len obmedzený vplyv,“ píše Filip Struhárik v MediaBrífingu.
V týchto voľbách sa prvýkrát používajú falošné videá a nahrávky vytvorené pomocou umelej inteligencie. Deje sa to aj v čase moratória, keď médiá môžu reagovať na nepravdivé tvrdenia len obmedzene. Úrady od začiatku týždňa evidujú už 37 prípadov deepfake videí.
Nahrávka reportérky Moniky Tódovej s predsedom jednej z politických strán je podvod vytvorený umelou inteligenciou a technológiou syntetického hlasu. Pre agentúru AFP to uviedli analytici na základe niekoľkých faktorov záznamu.
Investigatívne centrum Jána Kuciaka eviduje za pol roka 28 incidentov súvisiacich s útokmi na novinárov. Išlo o 12 hlásení pre hrozby novinárom, päť hlásení pre prenasledovanie a obťažovanie, tri hlásenia pre šikanózne žaloby a tri hlásenia fyzického útoku.
The Guardian uverejnil reportáž o segregovanej rómskej škole v časti Podsadek v Starej Ľubovni. Píše o „národnom škandále“ a opisuje, ako sa na Slovensku systematicky segregujú rómske deti, ktoré sú odsúdené na nekvalitné vzdelanie a život v chudobe.
Meta predstavila svoje prvé produkty založené na generatívnom AI pre spotrebiteľov. Je medzi nimi aj chatovací systém, ktorý dokáže vytvárať textové odpovede a realistické obrázky.