Najnovšie z témy: Vojna v polícii
Po Jarmile Kotekovej hovorí o živote s policajtom, ktorý vyšetroval citlivé prípady, ďalšia manželka Natália Svítková. Jej manžel bol až do decembra zástupcom šéfa inšpekcie, prevelili ho ako radového policajta na obvodné oddelenie do Bánoviec nad Bebravou. „Cítim nespravodlivosť, bolo nám zasiahnuté do života a toto by sa nemalo diať,” hovorí.
Ak vyšetrovatelia NAKA okolo Jána Čurillu uspejú s odvolaniami na Krajskom súde v Bratislave, minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu bude revidovať svoje rozhodnutia o ich postavení mimo služby. Povedal to predseda Hlasu Pellegrini, svojho ministra sa zastáva a spochybňuje odstavených policajtov.
Dôveryhodnosť justície dostala ďalšiu trhlinu, píše Ján Mazák po rozhodnutiach o odstavených policajtoch. „Znalci procesného práva a obsahu základného práva na súdnu ochranu tvrdia, že ak nie je daná právomoc súdu, tak konanie zastaví a postúpi vec tomu, ktorému je daná právomoc. Návrh sa nemôže zamietnuť.“
Bez spolupracujúcich obvinených by nebolo možné odsúdiť bossov mafiánskych skupín, vyhlásil Daniel Lipšic. Ako príklad uvádza takáčovcov, piťovcov či sýkorovcov. Špeciálny prokurátor pripomína, že inštitút, ktorý chce teraz Robert Fico rušiť, je v legislatíve takmer 20 rokov a využíva sa v každom jednom prípade zločineckej skupiny.
Mária Kolíková varuje, že vláda svojimi zmenami oslabí celý systém, ktorý chráni krajinu pred organizovaným zločinom. Štefan Hamran hovorí, že oslabením postavenia kajúcnikov a zrušením špeciálnej prokuratúry by sa „otriasol právny štát v základoch“.
Zrušenie spolupracujúcich obvinených by prialo mafii. Hoci Robert Fico hovorí o Ľudovítovi Makóovi, inštitút je dôležitý hlavne pri kauzách organizovaného zločinu a vďaka nemu boli odsúdení predstavitelia viacerých násilných gangov.