Najnovšie z témy: Ivan Šimko, Ľudovít Ódor, SaS, Voľby 2023
Práca opozičného poslanca je niekedy strata času, vraví v rozhovore Tomáš Szalay z SaS. „Prekvapilo ma, že aj koaliční poslanci sú ľudia z mäsa a kostí. Úplne prvý, s ktorým som sa takto stretol, bol Dušan Jarjabek. Toho som mal tridsať rokov zaškatuľkovaného ako HZDS alebo smeráckeho kovaného poslanca, a pripadal mi v rozhovore ako normálny človek.“
SaS zopakovala, že bude „hlasno kričať“ proti akémukoľvek zvyšovaniu daní. Reagovala tak na informáciu o koaličnej dohode na budúcoročnom rozpočte. Základné údaje však neboli zatiaľ zverejnené.
Nie hrozba prepadnutia hlasov, ale stratené peniaze možno v ďalších voľbách odradia od trieštenia strán, píše Newsfilter. Modrí, Most-Híd a Demokrati dali do volieb až 3,35 milióna eur a nedosiahli ani na štátny príspevok, ktorým by svoje záväzky mohli vyrovnať.

Krúžkovacie správanie voličov na Slovensku má dve typické črty: hlasovanie za politikov z okolia a krúžkovanie zhora nadol. Ukazujú to aj výsledky Györgya Gyimesiho či Rudolfa Huliaka. Voliči majú tendenciu viac dôverovať niekomu, kto sa svojimi charakteristikami podobá na nich, a niekoho zo susedstva zas môžu považovať za súčasť svojej komunity.
Na zisk hlasu vo voľbách najviac minuli Dzurindovi Modrí, v prepočte ich vyšiel 145 eur. Demokrati Eduarda Hegera mali kampaň, ktorá bola takmer rovnako drahá ako kampaň Progresívneho Slovenska. Modrí aj Demokrati si na nákladné kampane požičali, detaily o tom, ako peniaze splácajú či odkiaľ ich majú, neprezrádzajú.

Krúžkovanie vo voľbách môže pomôcť politikom, ktorí v rámci strany vytvoria pomyselnú koalíciu štyroch kandidátov. V posledných voľbách to najlepšie zvládli poslanci OĽaNO Peter Pollák, Lukáš Bužo, Viliam Tankó a Anežka Škopová. Žiadna iná kombinácia kandidátov nemá vo výsledkoch takú výraznú súvislosť.