Najnovšie z témy: Rozhovory, Slovensko očami cudzincov

Steroidy som začal užívať v osemnástich, presvedčil ma farmaceut z lekárne, hovorí Lukáš Roubík, ktorému zistili srdcovú arytmiu. „Povedal mi, že sú to veci priamo z lekárne. Bagatelizoval negatívne účinky a vravel, že tiež sype od osemnástich,” vysvetľuje.
Ak je liečba odporná, ľudia jej viac veria, hovorí lekárka Lívia Hlavačková. Aj preto podľa nej ľudia v minulosti neprotestovali, keď im holili hlavu alebo na oživovanie fúkali tabakový dym do análneho otvoru. „To, že liečba je nepríjemná alebo hnusná, dokáže veľa ľudí pretrpieť, pretože už im je zle a chcú, aby im bolo lepšie.“

Keď otvoríte jeho knihu, hneď viete, že čítate Fosseho, hovorí nobelistova manželka a prekladateľka Anna Fosse. „Z jeho diel vyžaruje súcit s tým, čo človeka v živote robí zraniteľným a slabým.“ V rozhovore zároveň opisuje, aké je byť prekladateľkou a literárnou analytičkou diela známeho autora a zároveň byť spolu v rodinnom zväzku.

Niektorí občania si dlhopis zamieňajú s termínovaným vkladom v banke, hovorí v rozhovore Róbert Kopál, riaditeľ Asociácie obchodníkov s cennými papiermi. Pri kúpe dlhopisov radí zaujímať sa okrem výnosu aj o riziko ich nesplatenia.

Dodnes ma ľudia považujú za príliš funkčnú na to, akú mám diagnózu, hovorí Kristína Janačková, ktorej v 25 rokoch diagnostikovali schizofréniu. „Ľudia majú predstavu, že to je niečo divoké, nespútané, agresívne. No moja psychotická epizóda by sa dala charakterizovať aj ako pokojné obdobie. Stále som chodila do práce a školy,“ vraví v rozhovore.

Ani Šumava zatiaľ nespĺňa kritériá, na rozdiel od Malej Fatry ju nerušia, ale budujú, vraví riaditeľ národného parku Pavel Hubený. Obce v jeho okolí teraz podľa neho živí turistický ruch, Šumavu ročne navštívia dva milióny ľudí.