Najnovšie z témy: Pôrody, Rodičovstvo, Rozhovory, Životy žien
Prácu s textom nahradili poznámky v bodoch a powerpointové prezentácie, z ktorých si žiaci robia poznámky a učia sa ich naspamäť. Aj to stojí za výsledkami PISA, podľa ktorých tretina študentov nevie čítať s porozumením, hovorí psychologička Madarasová Gecková.
Vyskočenú platničku majú už desaťročné deti, čoraz viac ich trápia zdravotné problémy typické pre dospelých. „Ošetrujeme napríklad osemročné dievča, ktoré má už šiesty výron členka. A nie preto, že by hrala nohejbal, ale preto, že išla po nerovnej lúke,“ hovorí fyzioterapeut Matěj Hodáč.
Na tlačovej v konferencii v Paríži Slovensko uvádzali ako príklad krajiny, ktorá zlyháva pri vzdelávaní detí zo sociálne slabších pomerov, hovorí Juraj Hipš o výsledkoch PISA. Slovensko je krajinou, kde sociálne zázemie najvýraznejšie ovplyvní výsledky študentov.
Britský historik Timothy Garton Ash vysvetľuje, prečo ide Slovensko na čele s Robertom Ficom teraz opačným smerom ako Poľsko a môže smerovať k režimu v Maďarsku. „Slovensko má možno problém v tom, že v porovnaní s Českom dlhšie nemalo vlastné štátne inštitúcie, inštitúcie liberálnej demokracie, nezávislé súdy, parlament, štátnu správu, ale ani médiá.“
Prokurátor Ondrej Repa počítal aj s možnosťou zrušenia špeciálnej prokuratúry, ale zaskočila ho rýchlosť, akou postupuje súčasná vláda. Riešiť, čo bude ďalej, plánuje, až keď sa situácia vyjasní. „Keď bude jasné, ako sa to nastaví, potom sa podľa toho nastavím aj ja.“

Takzvaná neliberálna demokracia je oxymoron, vraví v rozhovore Timothy Garton Ash, britský odborník na modernú históriu a strednú Európu. „Je to ako vyprážané snehové gule. Buď máte demokraciu, alebo ju nemáte.“