Najnovšie z témy: 2. svetová vojna, História
V Japonsku konečne uvedú film Oppenheimer o tvorcovi jadrovej bomby. V lete vyvolala v krajine rozhorčenie reklamná kampaň spojená s filmom, ktorá podľa kritikov bagatelizovala zvrhnutie atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki na konci 2. svetovej vojny.
Britský historik Timothy Garton Ash vysvetľuje, prečo ide Slovensko na čele s Robertom Ficom teraz opačným smerom ako Poľsko a môže smerovať k režimu v Maďarsku. „Slovensko má možno problém v tom, že v porovnaní s Českom dlhšie nemalo vlastné štátne inštitúcie, inštitúcie liberálnej demokracie, nezávislé súdy, parlament, štátnu správu, ale ani médiá.“

Takzvaná neliberálna demokracia je oxymoron, vraví v rozhovore Timothy Garton Ash, britský odborník na modernú históriu a strednú Európu. „Je to ako vyprážané snehové gule. Buď máte demokraciu, alebo ju nemáte.“
Na slávne bitky popri nevere nezostal čas, píše o filme Napoleon politický geograf Michael Romancov a vysvetľuje, prečo ho film Ridleyho Scotta sklamal. Verne nie je zobrazená ani bitka pri Slavkove. Na dôležité politické a vojenské témy možno dôjde v režisérskom strihu, ktorý bude o hodinu a pol dlhší než verzia v kinách.
Pred 85 rokmi sa na južnom Slovensku na Mikuláša vo veľkom oslavovali meniny Miklósa Horthyho. Južné Slovensko pripadlo podľa viedenskej arbitráže Maďarsku v novembri a s príchodom vojsk sa zaviedol aj kult osobnosti maďarského vodcu.
Holandsko vrátilo Srí Lanke šesť historických artefaktov, ktoré z krajiny vzalo pred viac ako 250 rokmi počas koloniálneho obdobia. Vystavia ich v srílanskom Národnom múzeu v Kolombe.