Najnovšie z témy: Týždeň v práve Rada Procházku
EÚ prijala 11 balíkov sankcií proti Rusku, Maďarsko hlasovalo za každý z nich, píše Radoslav Procházka. „Keď už nevieš nebyť ako Viktor (Orbán), buď ako Viktor, nechaj si kolaborantské reči pre domáce publikum a tam, kde na tom záleží, sa správaj hrdo, odborne a slušne, rozumej pragmaticky.“
Boris Kollár a Peter Pčolinský neboli zvolení za poslancov, zostanú však vo vedení parlamentu, kým sa nepodarí zvoliť ich nástupcov. V parlamente tak bude istý čas 152 ľudí. „Čo ponúka peknú otázku: môže byť niekto (pod)predsedom parlamentu a zároveň nebyť poslancom? Ústava sa tvári, že áno,“ píše Radoslav Procházka.
Radoslav Procházka píše o sýrskych utečencoch, nórskej sociálke aj ukrajinskom obilí. „Žaloba Ukrajiny na zákaz dovozu jej obilia do Poľska, Maďarska a na Slovensko ponúka príležitosť na briskné psychologické a geopolitické postrehy alebo na nezáživné osvetové okienko. V tejto rubrike sme asi povinní zaťať zuby a vybrať si tú druhú, nevďačnú polohu.“
Prvý január aj prvý september sú podľa Radoslava Procházku formalistická nuda bez reálneho obsahu, za významné pre slovenskú štátnosť považuje iné dva dátumy: 29. august a 17. november. „Fakt, že práve o ich interpretáciu dnes zvádzame ideové a hodnotové súboje, im neuberá na vážnosti, ale presne naopak. Čím hlbší je spor, tým väčší význam má,“ píše vo svojom seriáli.
Právni zástupcovia muža, ktorý chcel odškodné za úraz spôsobený posuvným vozíkom v chodbičke lietadla, zverili prípravu podania na ChatGPT a ten si judikáty v ich prospech vymyslel. „Protistrana ich nikde nevedela nájsť, sudca tiež nie. Napokon sa advokáti priznali,“ píše Radoslav Procházka vo svojom seriáli o práve.
Komentovať to, že si ukrajinskí utečenci vyberali viac Česko než Slovensko ako nevyužitú príležitosť, je už zažitý refrén, píše Radoslav Procházka. „Zaslúžil by si ochranu ako súčasť kultúrneho dedičstva. Tak veľmi sme odkázaní na úspech, že si všetky tie nevyužité príležitosti môžeme dovoliť.“