Najnovšie z témy: Duševné zdravie, Psychologická poradňa, Rodičovstvo
Spisovateľ Dan O’Brien opisuje, ako rodinné tajomstvo spustilo jeho obsedantno-kompulzívnu poruchu a čo mu nakoniec pomohlo. „Modlil som sa trikrát denne, hoci som nebol striktne veriaci. Jednoducho som to však musel urobiť, aby som splnil každodenný rituál,“ píše. Tvrdí, že mu pomohlo písanie, ale najviac terapia, ktorú vyhľadal po 20 rokoch.
Psychológ Martin Miler radí, ako poraziť chronickú prokrastináciu v práci a osobnom živote. Náš mozog pracuje najlepšie vtedy, keď sa môže sústrediť na jednu vec. Vyhnúť sa rôznym vyrušeniam však nemusí stačiť. Potrebné je tiež preskúmať svoje emócie či zmeniť motiváciu.
Voľby polarizovali nielen spoločnosť, ale často aj ľudí v rámci jednej rodiny. Psychológ Aleš Bednařík odporúča, aby sa ľudia v takom prípade na tému volieb radšej doma pár týždňov nerozprávali a nechali si veci najprv uležať v hlave. „Mali by sme zároveň pamätať na to, že všetko je dočasné a o štyri roky budú zase voľby, zas môže vyzerať všetko inak. Myslím si, že žiaden jednotlivý volič nemôže za to, ako dopadli voľby.“

Psychológ Aleš Bednařík tvrdí, že ešte nikdy nebol taký paralyzovaný ako pred sobotňajšími voľbami. Napriek tomu, že sa dlhodobo venuje psychológii šťastia, napätie v spoločnosti doľahlo aj naňho. Aj z výsledkov volieb najprv cítil sklamanie a smútok. „Po tejto prvotnej reakcii som však začal rozmýšľať nad tým, že vlastne každý príbeh má svoju zlú verziu aj optimistickú verziu,“ hovorí.
Ako môžeme dokázať ublíženému okoliu, že sme sa zmenili? Všeobecné vyhlásenia fungovať nebudú. „Môžete sa daným ľuďom ospravedlniť, prípadne s nimi prediskutovať, čo by potrebovali, aby mohli vašej vzájomnej komunikácii teraz dôverovať. Budú však potrebovať čas, aby si na vašu novú identitu zvykli a verili jej,“ hovorí psychológ Martin Miler v poradni.
Psychologička Jana Ashford radí, ako v dieťati budovať zdravý rešpekt a ohľaduplnosť. Upozorňuje, že aj pri rešpektujúcej výchove treba dieťaťu stanoviť hranice. „Stretávame sa celkom často aj s tým, že rodičia v dobrej viere a túžbe vychovávať deti rešpektujúco prejdú k inému extrému, keď deťom nezadávajú skoro žiadne mantinely a vychovávajú ich k egocentrizmu a nerešpektu voči druhým.“