Najnovšie z kategórie: Veda
Schránka so vzorkami z planétky Bennu úspešne pristála v púšti v USA. Americká sonda ich nabrala v roku 2020. Je to prvý raz, čo sa Spojeným štátom podarilo na cudzej planéte nazbierať materiál a dopraviť ho naspäť na výskum.
Vývinový biológ Peter Fabian získal prestížny ERC grant vo výške 1,5 milióna eur na výskum ochorenia čiernych kostí. Podľa údajov z tohto roka trpí týmto ochorením na celom svete 1 355 ľudí, z nich viac ako 200 je zo Slovenska. Vysoký výskyt vedec vysvetľuje nahromadením genetických mutácií v rodinách na severe Slovenska, kde v minulosti často dochádzalo k príbuzenským sobášom.
Naša spoločnosť ešte nie je na eutanáziu nastavená, vraví odborníčka Jana Červenáková a spomína napríklad distanáziu, teda predlžovanie procesu zomierania. „Dnes dokážeme pri živote dlhodobo udržiavať nevyliečiteľne chorého a samostatne života neschopného človeka. Zbytočne tým predlžujeme utrpenie.“
Vedcom sa po prvý raz podarilo izolovať a dekódovať molekuly RNA dávno vyhynutého tvora. Išlo o 130-ročný exemplár tasmánskeho tigra, čo je ľudový názov vakovlka tasmánskeho.
U ľudí žijúcich s dlhým covidom, ktorí boli pre ťažký priebeh choroby hospitalizovaní, je podľa novej britskej štúdie vyššia pravdepodobnosť poškodenia niektorých vnútorných orgánov.
India sa pokúsila obnoviť spojenie so svojím pristávacím modulom a roverom na Mesiaci, tieto snahy však zatiaľ neboli úspešné. Indická organizácia pre výskum vesmíru uviedla, že v pokusoch bude pokračovať.