Najnovšie z kategórie: Veda
Dva po sebe nasledujúce roky extrémneho otepľovania v Alpách zničili desať percent objemu švajčiarskych ľadovcov – rovnaké množstvo, aké sa stratilo v troch desaťročiach pred rokom 1990, ukázala štúdia Kryosférickej komisie Švajčiarskej akadémie vied.
Vedci v CERN-e dokázali, že antihmota reaguje na gravitáciu rovnako ako hmota. „Náš experiment vylučuje ďalšie teórie, podľa ktorých by v gravitačnom poli Zeme mala antihmota stúpať na základe antigravitácie,“ uviedol spoluautor výskumu Jonathan Wurtele.
V kazašskej stepi pristál modul s dvoma ruskými kozmonautmi a ich americkým kolegom, ktorí sa mali na Zem z ISS vrátiť už pred pol rokom.
V piatok sa v piatich slovenských mestách uskutoční 17. ročník Európskej noci výskumníkov. Najväčšie vedecko-popularizačné podujatie minulý rok navštívilo 140-tisíc ľudí, tento rok sa bude venovať najmä umelej inteligencie a vode.
Schránka so vzorkami z planétky Bennu úspešne pristála v púšti v USA. Americká sonda ich nabrala v roku 2020. Je to prvý raz, čo sa Spojeným štátom podarilo na cudzej planéte nazbierať materiál a dopraviť ho naspäť na výskum.
Vývinový biológ Peter Fabian získal prestížny ERC grant vo výške 1,5 milióna eur na výskum ochorenia čiernych kostí. Podľa údajov z tohto roka trpí týmto ochorením na celom svete 1 355 ľudí, z nich viac ako 200 je zo Slovenska. Vysoký výskyt vedec vysvetľuje nahromadením genetických mutácií v rodinách na severe Slovenska, kde v minulosti často dochádzalo k príbuzenským sobášom.