Najnovšie z témy: Psychologická poradňa, Vzťahy
Psychológ Martin Miler radí, ako poraziť chronickú prokrastináciu v práci a osobnom živote. Náš mozog pracuje najlepšie vtedy, keď sa môže sústrediť na jednu vec. Vyhnúť sa rôznym vyrušeniam však nemusí stačiť. Potrebné je tiež preskúmať svoje emócie či zmeniť motiváciu.
Ako môžeme dokázať ublíženému okoliu, že sme sa zmenili? Všeobecné vyhlásenia fungovať nebudú. „Môžete sa daným ľuďom ospravedlniť, prípadne s nimi prediskutovať, čo by potrebovali, aby mohli vašej vzájomnej komunikácii teraz dôverovať. Budú však potrebovať čas, aby si na vašu novú identitu zvykli a verili jej,“ hovorí psychológ Martin Miler v poradni.
Psychologička Andrea Hladká radí, ako komunikovať efektívnejšie v práci a partnerských vzťahoch. Mnohí si podľa nej často zamieňajú asertívnu komunikáciu s agresívnou.
Psychologička Jana Ashford radí, ako v dieťati budovať zdravý rešpekt a ohľaduplnosť. Upozorňuje, že aj pri rešpektujúcej výchove treba dieťaťu stanoviť hranice. „Stretávame sa celkom často aj s tým, že rodičia v dobrej viere a túžbe vychovávať deti rešpektujúco prejdú k inému extrému, keď deťom nezadávajú skoro žiadne mantinely a vychovávajú ich k egocentrizmu a nerešpektu voči druhým.“
Ľudia, ktorí sa v komunikácii cítia nevypočutí, majú v skutočnosti často sami problém s počúvaním, hovorí psychologička Andrea Hladká. „Majú na tom podiel vzorce správania z našej primárnej rodiny a z prostredia, v ktorom sme vyrastali. Ak sme nevideli, že by naši rodičia aktívne počúvali jeden druhého alebo nepočúvali ani nás ako deti, tak sme sa to nenaučili ani my.“
Ako spoznáte vo vzťahu budúceho manipulátora? „Spočiatku býva manipulácia nenápadná; k zmene dochádza často vtedy, keď si partner začne byť vami istý. Manipulátorov teda pravdepodobne nevyselektujete na úplnom začiatku,“ hovorí psychologička Lenka Pavuková Rušarová. V poradni upozorňuje, aké varovné signály si treba všímať.