Najnovšie z témy: Duševné zdravie, Seriály
Američanka Jackie Dudová opisuje, ako prežila septický šok, ľudovo známy ako otrava krvi, a ako ju to zmenilo. „Prišla som o vlasy, duševné zdravie a takmer aj o samu seba,“ píše. Sepsa je bežnejšia a smrteľnejšia než mŕtvica, no veľa sa o nej nehovorí.
Trvalo mi mesiace, kým som opäť začala normálne myslieť, hovorí lekárka o svojej závislosti od Neurolu. Je to liek na silné úzkosti, ktorý môže predpísať aj všeobecný lekár. Závislosť od neho sa dokáže vytvoriť už po dvoch týždňoch. Problém s týmto liekom je omnoho väčší, ako ukazujú štatistiky, hovorí hlavný odborník Okruhlica.
Odborník radí, ako využiť výhody plávania v studenej vode a kedy s ním byť opatrný. „Studená voda má povzbudzujúce účinky a zdá sa, že zvyšuje množstvo látok, ktoré sa podieľajú na regulácii nálady,“ píše psychiater Richard A. Friedman o najnovšom výskume. Pri plávaní v studenej vode je podľa neho kľúčové, ako vkročíte do vody.
High 5ive: Seriál o šimpanzoch v ugandskom dažďovom pralese sa k týmto zvieratám približuje najviac, ako sa dá. Skúma ich ako sociálne tvory. Až nie je jasné, či tvorcovia naozaj odkrývajú inteligentnú šimpanziu podstatu alebo v nich príliš hľadajú ľudí.
Úzkosť je len sekundárna emócia, hovorí psychológ Martin Miler. Zvyčajne nás upozorňuje na to, že niekde pod ňou je emócia, ktorá je primárna a ktorá korešponduje s potrebou, čo nie je naplnená. Najčastejšie ide o strach, hnev, zahanbenie, osamelosť, vinu, smútok, bezmocnosť. „Ale môžu to byť akékoľvek ďalšie emócie, respektíve ich vzájomný kokteil,“ vysvetľuje Miler.
Úzkosť rodičov sa môže prenášať na deti cez verbálnu aj neverbálnu komunikáciu. „Cez to, čo a ako im hovoríme, ako sa pri tom tvárime, ako reagujeme v rôznych situáciách,“ hovorí psychologička Jana Ashford. V poradni vysvetľuje, kedy by mali rodičia spozornieť a ako môžu pomôcť dieťaťu, ktoré je zaťažené úzkosťou.