Najnovšie z témy: 2. svetová vojna

V knižnej edícii Denníka N vyjde v októbri jedna z najdôležitejších kníh o druhej svetovej vojne a holokauste Láskavé bohyne. Spisovateľ Jonathan Littell opisuje, ako sa nemeckí fašisti postupne dostávali k moci a do akých zverstiev vyústila totalitná diktatúra. Stú knihu vydavateľstva N Press preložil Alexander Halvoník a jej vznik podporil Fond na podporu umenia.
Predseda dolnej komory kanadského parlamentu sa ospravedlnil za to, že vzdal hold ukrajinskému rodákovi, ktorý bojoval na strane nacistov. Anthony Rota tak urobil počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Kanade.
Spojené štáty vrátia sedem diel maliara Egona Schieleho, ukradnutých počas nacistickej éry. Naspäť ich získa rodina rakúsko-židovského umelca Fritza Grünbauma, ktorý prišiel o život počas holokaustu.
Pápež Pius XII. mal počas 2. svetovej vojny podrobné informácie o nacistických zverstvách páchaných v okupovanom Poľsku a o masovom vyvražďovaní v tamojších nacistických vyhladzovacích táboroch. Ukazuje to novo objavená korešpondencia medzi pobočníkom vtedajšej hlavy katolíckej cirkvi a nemeckým jezuitom.
Poľsko chce nechať vyčísliť škody, ktoré krajine počas druhej svetovej vojny spôsobili jednotky vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Odhad by mal pripraviť tím odborníkov, ktorý verejnosti predstavia na budúci týždeň, oznámil to námestník ministra zahraničia pre otázky reparácií Arkadiusz Mularczyk.
V tento deň v roku 1941 bol prijatý tzv. Židovský kódex, najrozsiahlejšia právna norma ľudáckej Slovenskej republiky. Režim potvrdil dovtedajšiu protižidovskú legislatívu a prijal novú definíciu pojmu „žid“ na rasovom základe.