Najnovšie z témy: História
Lekárka Lívia Hlavačková hovorí, prečo ľudia veria mágii pri liečbe. Doteraz majú ľudia veľa rituálov, či už nosenie červenej šnúrky, alebo potieranie sa močom. „V liečbe bolo odjakživa prítomné niečo magické a dodnes sa to prejavuje v mnohých veciach, nie iba v liečbe.“

Pred 70 rokmi vyšiel článok, ktorý poskytol definitívne dôkazy, že piltdownský človek je podvrh. Vysvetľujeme, kto bol autorom tohto údajného „chýbajúceho článku“ medzi ľudoopmi a človekom a ako vedci odhalili falošnú fosíliu, ktorá na 40 rokov spôsobila zmätok v evolúcii človeka.
Pojem revolúcia má neraz protirečivé významy a interpretácie, píše historik Ivan Kamenec. „U nás sa voľakedy prijímala Marxova definícia, že revolúcie sú „lokomotívami dejín“. Za revolúciu sa podľa potreby vydávali aj rebélie, ktoré sledovali viac či menej partikulárne ciele jednotlivých národov, spoločenských vrstiev, náboženstiev. Inokedy sa zas revolúcia odmietala ako prejav zla a deštrukcie.“
Ak je liečba odporná, ľudia jej viac veria, hovorí lekárka Lívia Hlavačková. Aj preto podľa nej ľudia v minulosti neprotestovali, keď im holili hlavu alebo na oživovanie fúkali tabakový dym do análneho otvoru. „To, že liečba je nepríjemná alebo hnusná, dokáže veľa ľudí pretrpieť, pretože už im je zle a chcú, aby im bolo lepšie.“
V júni 1933 zomieralo od hladu v priemere 28-tisíc ľudí denne, píše Iryna Puškar o hladomore na Ukrajine. „Medzi roľníkmi bol každý šiesty odsúdený na smrť od hladu.“

V čom bolo Napoleonovo víťazstvo pri Slavkove geniálne? Kde sa začal jeho pád? A čo jeho armádu porazilo v Rusku? Historylab pri príležitosti nového filmu Napoleon pripomína viacero textov o francúzskom vodcovi a generálovi. „Najnovší film Ridleyho Scotta má s historickou osobnosťou Napoleona spoločné len pramálo,“ vravia historici.