Najnovšie z témy: Mária Kolíková, SaS, Smer, Voľby 2023, Zuzana Čaputová
Takto rýchlo ešte Smer ľudí nenahneval, píše Roman Pataj v Newsfiltri. „Prešlo len šesť týždňov a jeden deň od vymenovania štvrtej Ficovej vlády, keď sa uskutočnili prvé protesty proti jej snahe zlikvidovať Úrad špeciálnej prokuratúry. Postup vládnej koalície je taký brutálny, bezohľadný a nebezpečný, že ak by opozícia zotrvala iba pri rečiach v parlamente, na plnej čiare by zlyhala.“

Pred úradom vlády sa začal spoločný protest SaS, PS a KDH proti rušeniu špeciálnej prokuratúry. Na bratislavskom Námestí slobody je medzi prítomnými okrem politikov aj bývalý policajný prezident Štefan Hamran.
Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpi v piatok o 11.00 h s vyhlásením k rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec.
Prokurátor Ondrej Repa počítal aj s možnosťou zrušenia špeciálnej prokuratúry, ale zaskočila ho rýchlosť, akou postupuje súčasná vláda. Riešiť, čo bude ďalej, plánuje, až keď sa situácia vyjasní. „Keď bude jasné, ako sa to nastaví, potom sa podľa toho nastavím aj ja.“

V čom sa podobá a v čom líši prezidentská kampaň v roku 2019 a dnes: Aj vtedy verejnosť na kandidáta ľavice čakala do januára, Fico vyhlasoval, že Smer ho tají zámerne. V prieskumoch v decembri viedol Robert Mistrík, prím v kampani hrali najmä aktuálne domáce témy. Väčšina kandidátov vstúpila do súboja oveľa skôr ako v tomto roku.
Hovoriť, že špeciálna prokuratúra porušovala ľudské práva, je veľmi zjednodušené, myslí si prokurátor Ondrej Repa. Ústavný súd vyčítal pochybenia Špecializovanému trestnému súdu či Najvyššiemu súdu pri rozhodovaní o väzbe, priamo špeciálnej prokuratúry sa týka málo nálezov. Podľa Repu by bolo zaujímavé analyzovať, koľko nálezov vydal Ústavný súd v prípade krajských sudov. Pýta sa, či sa potom budú rušiť aj krajské prokuratúry.