Najnovšie z témy: Progresívne Slovensko, Voľby 2023
Martin Pekár z Progresívneho Slovenska sa k štvrtku vzdáva z osobných dôvodov mandátu v Národnej rade. Na jeho miesto nastúpi Natália Nash.
Predseda PS Michal Šimečka hovorí, že jeho strana bude naďalej pozorne sledovať kroky ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. „Pomsta, ktorú vykonáva na objednávku Roberta Fica, je zjavná,“ dodal Šimečka.
Nie hrozba prepadnutia hlasov, ale stratené peniaze možno v ďalších voľbách odradia od trieštenia strán, píše Newsfilter. Modrí, Most-Híd a Demokrati dali do volieb až 3,35 milióna eur a nedosiahli ani na štátny príspevok, ktorým by svoje záväzky mohli vyrovnať.

Krúžkovacie správanie voličov na Slovensku má dve typické črty: hlasovanie za politikov z okolia a krúžkovanie zhora nadol. Ukazujú to aj výsledky Györgya Gyimesiho či Rudolfa Huliaka. Voliči majú tendenciu viac dôverovať niekomu, kto sa svojimi charakteristikami podobá na nich, a niekoho zo susedstva zas môžu považovať za súčasť svojej komunity.
Na zisk hlasu vo voľbách najviac minuli Dzurindovi Modrí, v prepočte ich vyšiel 145 eur. Demokrati Eduarda Hegera mali kampaň, ktorá bola takmer rovnako drahá ako kampaň Progresívneho Slovenska. Modrí aj Demokrati si na nákladné kampane požičali, detaily o tom, ako peniaze splácajú či odkiaľ ich majú, neprezrádzajú.

Krúžkovanie vo voľbách môže pomôcť politikom, ktorí v rámci strany vytvoria pomyselnú koalíciu štyroch kandidátov. V posledných voľbách to najlepšie zvládli poslanci OĽaNO Peter Pollák, Lukáš Bužo, Viliam Tankó a Anežka Škopová. Žiadna iná kombinácia kandidátov nemá vo výsledkoch takú výraznú súvislosť.