Najnovšie z témy: Klimatická kríza
Šéf klimatickej konferencie COP28, ktorý je zároveň šéfom štátnej ropnej spoločnosti Spojených arabských emirátov, čelí novým obvineniam z presadzovania záujmov ropného priemyslu a popierania vedy. Deje sa tak po tom, čo denník Guardian upozornil na jeho nedávne výroky o budúcnosti fosílnych palív.
Na Sibíri na viacerých miestach klesli teploty pod mínus 50 stupňov Celzia. Veľké množstvo snehu v Moskve komplikuje dopravu aj prevádzku letísk, desiatky letov majú meškanie.
Vyše 50 ropných spoločností vrátane gigantov sa zaviazalo dosiahnuť do roku 2030 takmer nulové emisie metánu. Signatári záväzku z klimatického samitu dokopy tvoria polovicu celosvetovej produkcie. Prestanú aj so spaľovaním nepotrebného plynu. Ekologické združenia dohodu kritizujú.
Najmenej 117 účastníkov klimatickej konferencie OSN sa zaviazalo strojnásobiť do roku 2030 svetovú kapacitu obnoviteľných zdrojov energie. Tento krok by podľa textu záväzku pomohol odstrániť fosílne palivá najneskôr do roku 2050. Čína a India v zozname chýbajú.
USA prisľúbili tri miliardy dolárov do Zeleného klimatického fondu. Podľa OSN doteraz sľúbené sumy predstavujú len zlomok zo zhruba 250 miliárd dolárov, ktoré budú rozvojové krajiny potrebovať každý rok do roku 2030 na adaptáciu na zmenu klímy.
Pápež František označil ničenie životného prostredia za urážku Boha a na klimatickom samite OSN vyzval svetových lídrov, aby dosiahli prelom v boji proti globálnemu otepľovaniu.