Najnovšie z témy: Duševné zdravie, Psychologická poradňa, Vzťahy

Psychológ Ján Hrustič vysvetľuje, ako vzniká nízka sebaúcta aj ako nás ovplyvňuje v živote a partnerských vzťahoch. Človek s nízkou sebaúctou podľa neho vo vzťahoch nie je schopný byť sám sebou. „Svoje vonkajšie prejavy obmedzuje a žije viac vnútorne ako navonok. Má tendenciu byť závislý, pretože sa bojí byť slobodný. Vyžaduje viac pozornosti a viac lásky, ako je sám schopný dávať,“ približuje psychológ.
Veľmi často sa stretávame s fenoménom tzv. funkčných alkoholikov, hovorí psychológ Marián Huštaty. „Je to človek, ktorý pije, ale vie, že sa musí postarať o seba, deti a rodinu. Takto pije veľa žien: chodia do práce, prídu domov, postarajú sa o dieťa, všetko zvládajú, ale popíjajú pritom.“ To, že sa pijúci rodič dokáže dobre postarať o deti, je podľa neho ilúzia.
Prichádzajú k nám mamičky, ktoré majú problém s pitím a hanbia sa za to, hovorí odborník na liečbu závislostí Marián Huštaty. „Pred desiatkami rokov zvykli rodiny na Slovensku žiť pohromade a pomáhali si. Dnešný model fungovania je iný, zvlášť v hlavnom meste. Mnoho ľudí je tu osamotených, žijú bez podpory rodičov.“
Oficiálnym rozchodom sa vnútorné puto nepretína a ani city k bývalému partnerovi sa nedajú dňom rozchodu vypnúť, hovorí Lenka Pavuková Rušarová v Psychologickej poradni. Čitateľke radí, ako sa má vyrovnať s koncom vzťahu: „Skúste sa k nemu správať ako k rane – občas si ju ošetriť, previazať; potom ju zasa nechať na pokoji.“
V škole v bratislavskej Petržalke chcel chlapec vyskočiť z okna, píše Nový čas. Udalosť sa stala v utorok a zaobišla sa bez zranení. „Reagovali sme okamžite a žiaka sa nám podarilo upokojiť,“ uviedla riaditeľka školy Marta Režnáková.
V Spojených štátoch vlani spáchalo samovraždu najviac ľudí za 80 rokov, odkedy o tom vedú záznamy. Počet 50-tisíc uvádza v novej analýze Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb, no je pritom stále len predbežný. (čtk, cnn)