Najnovšie z témy: Divadlo, Rozhovory

Mala som šťastie na úlohy, ktoré ma učili žiť. A umierala som každú chvíľu, preto vravím, že som pripravená, hovorí Emília Vášáryová. V rozhovore vysvetľuje, prečo sa za herectvo spočiatku hanbila aj prečo chcela, aby film o nej premietli až keď zomrie. Do slovenských kín teraz mieri dokument Emília, ktorý mapuje šesť dekád tvorivého pôsobenia herečky.
Po Jarmile Kotekovej hovorí o živote s policajtom, ktorý vyšetroval citlivé prípady, ďalšia manželka Natália Svítková. Jej manžel bol až do decembra zástupcom šéfa inšpekcie, prevelili ho ako radového policajta na obvodné oddelenie do Bánoviec nad Bebravou. „Cítim nespravodlivosť, bolo nám zasiahnuté do života a toto by sa nemalo diať,” hovorí.
Tí, ktorí používajú mlčanie ako trestajúci nástroj, hrajú vabank, hovorí psychoterapeutka Magdaléna Frecer. „Pestujú si presvedčenie, že nepotrebujú druhých. Že si vystačia so svojou pravdou. Lenže blízke vzťahy sú o hľadaní spoločného pochopenia. Môžeme byť odlišní, mať iné názory, ale dôležité je, či sa rešpektujeme a máme o seba úprimný záujem.“
V SND má dnes večer premiéru celovečerný dokument Emília od režiséra Martina Šulíka. Zachytáva šesť dekád tvorivého pôsobenia Emílie Vášáryovej v prostredí divadla, televízie a filmu. Do kín sa film dostane 7. decembra.

Tu nejde o mňa, ale o to, že ministerka by chcela mať dosah na to, čo sa vystaví a čo nie, vraví v rozhovore umelec Andrej Dúbravský, ktorého obraz pohoršil Martinu Šimkovičovú. „Ministerke nejde o umenie a už vôbec nie o to, aby pred mojou tvorbou niekoho ochránila,“ myslí si Dúbravský. „Jej ide len o pozornosť na sociálnych sieťach.“
Lekár má vždy poučiť pacienta o tom, čo ide robiť a ako to urobí, hovorí psychologička Ivana Skoumalová. „Bohužiaľ, stále je bežnou praxou, že zdravotník alebo zdravotníčka nehľadia na psychiku ľudí, teda čo prežívajú, keď vstupujú do zdravotníctva a sú často veľmi zraniteľní.“ V rozhovore rozpráva aj o tom, kedy sa sama stretla s hrubým správaním zdravotníka.