Najnovšie z témy: Ficova vláda, Newsfilter, Robert Fico, Vojna v polícii

Danglár: Výkladový slovník
Britský historik Timothy Garton Ash vysvetľuje, prečo ide Slovensko na čele s Robertom Ficom teraz opačným smerom ako Poľsko a môže smerovať k režimu v Maďarsku. „Slovensko má možno problém v tom, že v porovnaní s Českom dlhšie nemalo vlastné štátne inštitúcie, inštitúcie liberálnej demokracie, nezávislé súdy, parlament, štátnu správu, ale ani médiá.“
Prokurátor Ondrej Repa počítal aj s možnosťou zrušenia špeciálnej prokuratúry, ale zaskočila ho rýchlosť, akou postupuje súčasná vláda. Riešiť, čo bude ďalej, plánuje, až keď sa situácia vyjasní. „Keď bude jasné, ako sa to nastaví, potom sa podľa toho nastavím aj ja.“

Takzvaná neliberálna demokracia je oxymoron, vraví v rozhovore Timothy Garton Ash, britský odborník na modernú históriu a strednú Európu. „Je to ako vyprážané snehové gule. Buď máte demokraciu, alebo ju nemáte.“

V čom sa podobá a v čom líši prezidentská kampaň v roku 2019 a dnes: Aj vtedy verejnosť na kandidáta ľavice čakala do januára, Fico vyhlasoval, že Smer ho tají zámerne. V prieskumoch v decembri viedol Robert Mistrík, prím v kampani hrali najmä aktuálne domáce témy. Väčšina kandidátov vstúpila do súboja oveľa skôr ako v tomto roku.
Hovoriť, že špeciálna prokuratúra porušovala ľudské práva, je veľmi zjednodušené, myslí si prokurátor Ondrej Repa. Ústavný súd vyčítal pochybenia Špecializovanému trestnému súdu či Najvyššiemu súdu pri rozhodovaní o väzbe, priamo špeciálnej prokuratúry sa týka málo nálezov. Podľa Repu by bolo zaujímavé analyzovať, koľko nálezov vydal Ústavný súd v prípade krajských sudov. Pýta sa, či sa potom budú rušiť aj krajské prokuratúry.