Denník N

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Najnovšie z témy: Víkend bez politiky

Víkend bez politiky (Tipy na čítanie):

Rolové hry sú pre deti veľmi dôležité, lebo v nich môžu odžívať svoj reálny život, plniť si neuspokojené túžby a sny, vraví psychologička Silvia Pokusová, podľa ktorej však dnes mnohé deti nemajú na hry čas.

Prečo to majú muži na online zoznamkách ťažšie ako ženy? Prečítajte si príbehy štyroch z nich. Niektorým zoznamky podkopali sebavedomie a priniesli skôr sklamanie, jeden si tam však nakoniec našiel manželku.

Pulp Fiction, ktorý katapultoval Quentina Tarantina do globálneho filmového vesmíru, má 30 rokov. Patrik Garaj vysvetľuje, prečo tak zarezonoval, či bol jeho úspech zaslúžený a aké je pozrieť si ho dnes.

Záhradu by sme nemali vnímať v prvom rade ako okrasný fenomén, hovorí odborník na zeleň Marcel Raček. „Ak robím koncepciu záhrady, vždy sa snažím dať do nej aj strom pre všetky benefity, ktoré so sebou prináša. Neviem, prečo by to nemohol byť práve ovocný strom.“

Víkend bez politiky (Tipy na čítanie):

Víkend bez politiky (Tipy na čítanie):

Lasky z kapely Para v minulosti bojoval s komplexmi pre svoju postavu. „Ak má dnes niekto narážky na môj výzor, prejdem to s blahosklonným úsmevom. Urážky sú vždy vysvedčením urážajúceho, nie jeho terča,“ hovorí.

„Pocit bezpečia je, že som v kontakte, v dobrom autentickom spojení s druhými a aj sám so sebou,“ hovorí psychologička Mária Jaššová. Ak sa má dieťa cítiť v bezpečí, malo by podľa nej mať pri sebe pokojného dospelého.

Prílišným bojom proti škodcom v záhrade nevytvárame harmóniu a symbiózu, tvrdí záhradná architektka Jana Bieliková, ktorá vybrala 5 zaujímavých kníh o záhradách.

Upratovať sa dá aj ekologicky, veľmi dobre funguje obyčajný ocot a sóda bikarbóna, hovorí Viktor Šelesták. Bývalý kameraman v rozhovore vysvetľuje, prečo sa rozhodol založiť si čistiacu firmu a s akými predsudkami sa pri práci stretáva.

Víkend bez politiky (tipy na čítanie):

  • Psychológ Martin Miler v rozhovore vysvetľuje, aký je rozdiel medzi samotou a osamelosťou, ako môže osamelosť vplývať na naše zdravie a pracovný výkon aj čo robiť, keď máme v partnerskom vzťahu úplne odlišné záujmy.
  • Na vzniku oscarového filmu Zóna záujmu sa podieľala aj slovenská scénografka a kostýmová výtvarníčka Ľudmila Bubánová. „Asi bolo až trochu nezdravé, koľko času sme trávili na pľaci, ale zrejme to tak bolo treba, aby ten film vznikol a aby vyzeral tak, ako vyzerá,“ hovorí v rozhovore.
  • Erika Koštialová už štyri roky žije v Paríži. Odišla tam bez vidiny práce či bývania, napriek tomu od začiatku cítila väčšiu slobodu. „Tu množstvo ľudí žije celý život v podnájme a nikto to nerieši. Necítiť tu tlak na to, aby ste si kúpili byt,“ hovorí v rozhovore.
  • Jana Kirschner sa na svojom novom albume Obyčajnosti pokúsila objaviť ďalšie neprebádané polia. „Už z prvého vypočutia je jasné, že to, čo obsahuje, obyčajné nie je,“ píše Peter Bálik v recenzii.

Víkend bez politiky (Tipy na čítanie):

Víkend bez politiky (Tipy na čítanie):

  • Základom rodiny nie sú deti, ale dobrý partnerský vzťah rodičov. Viac sexu však neznamená väčšiu spokojnosť vo vzťahu, vraví párový terapeut Petr Kačena v ďalšej časti série Otcovia v plienkach.
  • herečke Táni Pauhofovej sa dočítate na internete mnoho vecí, jej chorvátske korene však medzi nimi nenájdete. „Nikto sa doteraz na ne nepýtal!“ hovorí v rozhovore.
  • Jana Bercelová sa po 15 rokoch života v Londýne vrátila do Humenného, kde založila kultúrno-komunitné centrum. „Až keď som naplno prenikla do života veľkomesta, začala som vnímať potrebu niečo Humennému odovzdať,“ vraví.
  • Film Zimné prázdniny má päť nominácií na Oscara. Podľa Patrika Garaja zaslúžene. Prečítajte si jeho recenziu.