Na štvrtkovom pojednávaní v kauze Mýtnik prehrávali nahrávku rozhovoru bývalých vyšetrovateľov NAKA Jána Čurillu a Ľubomíra Daňka. Spoločne sa aj s ďalšími osobami rozprávali o tom, že vyšetrovateľka Monika Barčáková bola s „Ferom“, teda Františkom Imreczem deň pred oficiálnym výsluchom niekoľko hodín. Nahrávku navrhovala ako dôkaz obhajoba.
Obhajcovia obžalovaných sú presvedčení, že vyšetrovateľka najskôr „školila“ kľúčového svedka, bývalého prezidenta finančnej správy Imreczeho, ako má vypovedať. O tomto ich stretnutí údajne neexistuje žiaden oficiálny záznam. Na základe toho obhajoba tvrdí, že celé vyšetrovanie bolo zmanipulované.
Kauza Mýtnik sa týka predražených tendrov na IT systémy na finančnej správe, ktoré pod vedením Františka Imreczeho získala firma Allexis.
V prípade je obžalovaný Jozef Brhel so synom, že z týchto tendrov profitovali, ale týka sa aj korupcie. Medzi obžalovanými je napríklad aj bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc.
Práve Imrecze vypovedal o tom, ako sa dohodol s podnikateľom Michalom Suchobom, že získa na finančnej správe zákazky na IT systémy. Tender sa udial v utajenom režime. Suchoba aj Imrecze na súde potvrdili, že tento „obchod“ sa podaril len vďaka tomu, že sa do Suchobovej firmy Allexis natlačil Jozef Brhel a jeho syn. Ide o hlavných obžalovaných v kauze Mýtnik.
Vyšetrovateľka už na súde vypovedala ako svedkyňa, a keď sa jej obhajcovia pýtali, či bola s Imreczem asi týždeň pred oficiálnym výsluchom, poprela to. V nahrávke rozhovoru Daňka s Čurillom však zaznelo, že „ona (Barčáková) včera sedela u Fera tu štyri hodiny so svojím obhajcom a preberali čo dneska ako…“ Barčákovej aktivita v tom čase sa v rozhovore spomína viackrát.
Brhel starší je presvedčený, že vyšetrovateľka svedka pripravovala. Jeho syn zase hovoril na súde o tom, že nahrávka usvedčila Barčákovú z krivej výpovede.
Prokurátor Ondrej Repa hovoril, že ide o konšpirácie obhajoby. Pripomenul, že objekt – takzvaný domček v Lamači – patrí ministerstvu vnútra a príležitostne ho NAKA využívala so súhlasom policajného prezidenta. Domček využívala napríklad skupina Očistec, pretože úkony bolo treba robiť diskrétne, aby zamedzili opakovaným únikom informácií. Využívali ho aj preto, že rôzni spolupracujúci svedkovia čelili vyhrážkam, atakom a veľkému mediálnemu záujmu. Repa zdôraznil, že využitie takéhoto priestoru umožňuje Trestný poriadok.



Ako to číta Ivan Mikloš: Je Čína na vzostupe či na ústupe?




Keď mi našli nádor, pýtala som sa samej seba, či mám právo báť sa, hovorí záhradná architektka Janka Bieliková
Shooty: Aktívum





