Filip Struhárik

Vedenie televízie Prima nariadilo svojim redaktorom, aby tému utečencov prezentovali ako hrozbu

Vedenie českej televízie Prima nariadilo svojim redaktorom spravodajstva, aby tému utečencov prezentovali ako hrozbu, problém a krízu.

Reprofoto: iprima.cz

„Sme tu všetci zamestnaní, máme zamestnávateľa, ktorý má nejaký postoj. Ak ho akceptujem ja, akceptuje ho vedúci vydania, tak vy jednoducho počúvnete príkaz vedúceho vydania,“ povedala na porade 7. septembra 2015 šéfredaktorka spravodajstva FTV Prima Jitka Obzinová. „Ak to tak nie je, tak vlastne neakceptujete fakt, že ste tu zamestnaní, a potom nemá cenu, aby ste tu boli zamestnaní,“ dodáva.

Záznam z porady zverejnil portál HlídacíPes.org. Ten je presvedčený, že zverejnenie nahrávky z internej porady televízie je vo verejnom záujme. Televízia Prima je médium s vysokým vplyvom na verejnú mienku. Nahrávka potvrdzuje to, že pokrývanie témy utečeneckej krízy nie je realizované podľa žurnalistických štandardov.

HlídacíPes.org nahrávku získal pod podmienkou anonymity zdroja. „Autenticita nahrávky je však nespochybniteľná. Nezávisle od seba priebeh porady pre HlídacíPes.org potvrdilo niekoľko jej účastníkov,“ píše portál.

Prima označila článok HlídacíPes.org za špekuláciu. „Špekulácie nikdy nekomentujeme a nebudeme ani v tomto prípade.“

Kompletný prepis nahrávky z porady televízie tu.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Utečenecká kríza

Česko: pre Európu môže byť inšpiráciou austrálsky model migračnej politiky. Po spoločnom rokovaní ministrov zahraničia V4 a Austrálie to povedal Martin Stropnický. Podstatné podľa neho je, aby malo prisťahovalectvo jasné podmienky. (čtk)

Šéfka austrálskej diplomacie v Maďarsku: „Netreba zatvárať bránu pred usporiadanou migráciou.“ Julie Bishopová to povedala po schôdzke s maďarským kolegom Péterom Szijjártóom. (tasr)

Merkelová chce, aby EÚ mala spoločný azylový systém, ktorý odolá krízam a bude konečne solidárny v rozdeľovaní utečencov. Povedala to v prejave pred Spolkovým snemom. Do júna v tejto téme očakáva výrazný pokrok. Vyhlásila tiež, že EÚ by mala postupovať jednotnejšie v zahraničnej politike. (čtk)

Slovensko prispeje do Núdzového zvereneckého fondu EÚ na odstraňovanie príčin nelegálnej migrácie sumou 8,75 milióna eur. Vyplýva to z materiálu, ktorý schválila vláda. Príspevok V4 v celkovej výške 35 miliónov eur má smerovať najmä do Líbye. (tasr)

Najčítanejšie

| |