Filip Struhárik

Učitelia ohlásili na 1. júla ďalšie demonštrácie

Učitelia ohlásili na 1. júla ďalšie demonštrácie. Budú žiadať navýšenie rozpočtu na školstvo. "Verejnosť a všetky médiá budeme informovať o tom, že predsedajúca krajina ignoruje odporúčania Európskej komisie a OECD na zatraktívnenie učiteľského povolania a prílivu financií do školstva," napísali vo svojom vyhlásení.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Celé znenie vyhlásenia Iniciatívy slovenských učiteľov z celoslovenského stretnutia v Košiciach: 

Požiadavky Iniciatívy slovenských učiteľov stále nie sú splnené. Ani rokovania s predstaviteľmi ministerstva školstva nepriniesli reálne výsledky. Navýšenie tarifných platov pedagogických a odborných zamestnancov o 6% od septembra 2016 vnímame ako nedostatočné. Minister školstva sa vyjadril, že je nevyhnutné dofinancovať rezort školstva nad rámec Programového vyhlásenia vlády. Je to priama výzva ministrovi financií a premiérovi Slovenskej republiky. Tí však stále ignorujú odporúčania Európskej komisie, OECD,  domácich odborníkov v oblasti školstva a všetkých školských organizácií. Vyzývame preto ministra financií a predsedu vlády SR, aby začali reálne konať a splnili naše požiadavky, o ktorých sme ochotní ihneď rokovať. Do septembra je ešte stále dosť času na úpravu štátneho rozpočtu s navýšením financií pre rezort školstva. Minister financií a premiér SR sú plne zodpovední za plynulý začiatok školského roka 2016/2017.

Vláda nás žiadala o sto dní. Dnes je sedemdesiaty druhý deň vlády a zatiaľ nie je známy žiadny reálny krok, ktorý by deklaroval skutočný záujem vlády o splnenie našich požiadaviek. Preto sme na stý deň vlády, 1. júl 2016, ktorý je súčasne začiatkom slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie, rozhodli zorganizovať v Bratislave demonštráciu a ďalšie protestné aktivity. Verejnosť a všetky naše a zahraničné médiá budeme intenzívne informovať o tom, že predsedajúca krajina ignoruje odporúčania EK a OECD na zatraktívnenie učiteľského povolania a prílivu financií do školstva.

Pokiaľ do septembra nebudú naše požiadavky splnené, Iniciatíva slovenských učiteľov bude následne organizovať rad nátlakových akcií. Štrajk je definovaný ako úplné alebo čiastočné prerušenie pracovnej činnosti, preto sme v septembri pripravení začať s postupným prerušovaním práce a pokračovať v stupňovanom štrajku. Chceme sa konečne venovať odborným školským témam, bohužiaľ vláda nám svojou aroganciou a nevšímavosťou nedáva inú možnosť ako pokračovať v našich iniciatívach. Žiadame iba splnenie sľubov.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Protesty učiteľov

16. novembra organizuje Iniciatíva slovenských učiteľov Sprievod svetiel. „Cieľom akcie je zahasiť pasivitu v nás a zažať svetielko našej občianskej angažovanosti.“ V Bratislave sa začne sprievod o 17.11 na Námestí slobody a povedie na Rybné námestie. Sprievod bude aj v Martine o 17.11 od Mestskej scény cez Divadelné námestie v Martine.

Iniciatíva slovenských učiteľov ukončila stupňovaný štrajk, ktorý trval od 13. septembra. Zapojilo sa zhruba 2500 učiteľov. Teraz by podľa iniciatívy mali pokračovať odbory, ktoré by mali presadzovať vyššie zvýšenie platov. Ak sa im to nepodarí, nemali by podpísať kolektívnu zmluvu.

Iniciatíva slovenských učiteľov zrušila štrajk naplánovaný na 13. októbra. Na ten deň je totiž vyhlásený štátny smútok súvisiaci s pohrebom Michala Kováča. Stupňovaný štrajk bude pokračovať v stredu 19. októbra.

Minister školstva Peter Plavčan odmieta, aby sa platy učiteľov regionálne diferencovali. „Viem si skôr predstaviť, že by sme diferencovali platy na základe toho, či sú učitelia ochotní využívať nové metódy výučby, aká je kvalita vzdelávania, akí sú náchylní na sebe pracovať,“ povedal Plavčan v relácii Sobotné dialógy.

„Ja si viem predstaviť prakticky 6-percentné navýšenie (platov) každý rok a urobím všetko pre to, aby to bolo znovu o rok k prvému septembru a ďalšiemu,“ povedal minister školstva Peter Plavčan (SNS) v relácii Sobotné dialógy. Dokopy by sa podľa neho mohlo takto napočítať „niečo medzi 30 – 40 percentami“. Jednorazové navýšenie platov učiteľov o 25 percent Plavčan odmietol.

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 88735 z vás dostáva správy e-mailom