Minúta po minúte

Rozsudok v kauze podnikateľa Michala Suchobu vyhlásia dnes o 13.30.

Rozsudok v kauze podnikateľa Michala Suchobu vyhlásia dnes o 13.30. Sudca Peter Pulman prerušil pojednávanie po záverečnej reči obžalovaného. Proces súvisí s kauzou Mýtnik – utajovaným obstarávaním IT systémov na finančnej správe v ére Františka Imreczeho v rokoch 2012 až 2018.

Suchoba je podozrivý z machinácií pri verejnom obstarávaní, porušovania povinností pri správe cudzieho majetku aj legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Podnikateľ vinu odmieta a aj dnes požiadal súd o oslobodenie spod obžaloby.

S Imreczem boli priatelia

Podnikateľ tvrdí, že nič z obžaloby sa počas súdneho procesu nepodarilo preukázať. Aj v záverečnej reči priznal, že s Imreczem boli priatelia.

Dnes ho označuje za klamára. Odmieta, že by sa spoločne dohodli, že IT systémy pre jeho firmu Allexis obstará finančná správa na výnimku.

Odvolával sa na Kažimíra

Suchoba zdôraznil, že to bolo riešenie, ktoré vymyslel Imrecze. Odvolával sa aj na výpoveď súčasného guvernéra NBS Petra Kažimíra, ktorý bol v čase utajovaného tendra ministrom financií.

Pôvodne sudca Špecializovaného trestného súdu Peter Pulman odsúdil Suchobu trestným rozkazom, teda takzvane od stola bez dokazovania, na peňažný trest 900-tisíc eur.

Prokurátor Ondrej Repa nenavrhol pre podnikateľa konkrétny trest, no pripustil, že ho možno odsúdiť aj na nepodmienečný trest. Na aký, nechal na uváženie súdu.