Nigérijský prezident Bola Tinubu vyhlásil na celom území krajiny stav núdze a nariadil nábor ďalších príslušníkov bezpečnostných zložiek. Reagoval tým na únosy viac ako 350 ľudí za uplynulých desať dní.
Minulotýždňový únos viac ako 300 detí z katolíckej internátnej školy v Papiri v štáte Niger patrí medzi najhoršie masové únosy v histórii Nigérie – prekonal aj únos 276 dievčat zo školy v meste Chibok z roku 2014.
Prípad Papiri bol pritom už tretím masovým únosom v severnej Nigérii v priebehu niekoľkých dní. V reakcii na tento vývoj polícia v súlade s prezidentovým nariadením prijme do svojich radov ďalších 20-tisíc príslušníkov, čím sa ich celkový počet zvýši na 50-tisíc.
Posilnená bude aj vnútorná spravodajská služba. Prezident jej povolil nasadiť do boja proti teroristom a banditom skrývajúcim sa v lesoch všetkých vyškolených príslušníkov lesnej stráže.
Tinubu zároveň nariadil nábor ďalšieho personálu na monitorovanie lesných oblastí. Gangy totiž operujú z táborov v rozsiahlej lesnatej oblasti, ktorá sa rozprestiera na území viacerých federálnych štátov.
Ozbrojenci už roky útočia na obyvateľov vidieka v severozápadnej a strednej Nigérii, unášajú ich a žiadajú za nich výkupné. Tisíce ľudí pri týchto útokoch zahynuli. Ozbrojenci často cielia na odľahlé internátne školy, ktoré sú v dôsledku slabej ochrany ľahkým terčom. (tasr, afp)

Vývoj bojov (1379. deň): Ukrajinci v Myrnohrade sú obkľúčení, nemôžu ustúpiť a zachraňujú ich len pozemné roboty



Ekonomický newsfilter: Energopomoc nie je pre 90 percent domácností, bude ich oveľa menej





Ráno s NHL: So Slafkovským Suzuki útočí, bez neho sa bráni. Pozreli sme sa, čo ukázalo jeho sedem zápasov s Demidovom
Ako to číta Ivan Mikloš: Kam doviedol brexit britskú ekonomiku a čo by znamenal odchod z EÚ pre Slovensko

