Andrej Sarvaš

Fico zaútočil na učiteľov: Dva mesiace oddychovali a hneď štrajkujú

Robert Fico považuje protesty Iniciatívy slovenských učiteľov za nelegálne. Nepáči sa mu, že so štrajkom začali hneď po prázdninách. „Dva mesiace boli doma a prvé, čo urobili 4. septembra, je, že prišli do práce a ohlásili štrajk. Prečo nepracovali cez letné prázdniny a prečo neprotestovali cez leto?“ povedal v rozhovore pre Nový čas.

Foto N – Tomáš Benedikovič

„V priemere je plat učiteľa naozaj okolo 1100 eur, veď to je o 200 eur nad priemer v národnom hospodárstve. Pri všetkej úcte k učiteľom, ak by sme ich úväzky rozdelili na ten plat, tak zistíme, že ich hodinová mzda je naozaj veľmi zaujímavá. Každý chce viac, každý,“ vyjadril sa pre Čas.

Zopakoval tiež svoje tvrdenie, že učitelia sú kategória zamestnancov, ktorým zvýšili platy najviac. „Čo by, preboha, za to dali iní, keby mohli povedať, že majú zákonom garantované 24-percentné zvýšenie platu,“ tvrdí.

Premiér sa vyjadril aj k RTVS, kde sa pre spor s SNS nevedia dohodnúť na zvýšení koncesionárskych poplatkov, k čomu sa zaviazali už v programovom vyhlásení vlády. Vraj rešpektuje, že tento krok momentálne nie je možné presadiť.

„Marek Maďarič urobil to, čo mu predpisovalo programové vyhlásenie vlády. Prišiel s riešením, lebo chce, aby RTVS išla naďalej hore a stúpala na kvalite. Re­špektujeme, že v koalícii nie je politická sila na presadenie takéhoto návrhu, preto teraz očakávame od tých, ktorí tvrdia, že toto nie je dobré riešenie, aby prišli s nejakým iným.“

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na.

Najčítanejšie

| |