Najnovšie z témy: Mečiarove amnestie, Michal Kováč

Prezidenta poslanci v moderných dejinách volili len raz – začiatkom roka 1993 a vybrali Michala Kováča. Na zvolenie bolo potrebných získať trojpätinovú väčšinu, teda 90 hlasov. Ako kandidát HZDS dostal 106 hlasov. Nebol však prvou voľbou HZDS – Mečiar najprv vybral podpredsedu vlády Romana Kováča, ten však dostal od poslancov len 69 hlasov.
Bývalý premiér a predseda HZDS Vladimír Mečiar kontaktoval koncom roka 2022 primátorov Žiliny a Trenčína s návrhom na založenie politickej strany, ktorá by sa skladala zo starostov a primátorov. Žilinský primátor Peter Fiabáne povedal, že sa s Mečiarom stretol a jeho ponuku odmietol, Richard Rybníček sa s ním ani nestretol. (sme)
Súd s exšéfom tajnej služby Ivanom Lexom sa tak skoro nezačne. Okresnému súdu Bratislava III stále chýbajú prísediaci, ktorí by súhlasili s preverením Národným bezpečnostným úradom. Zatiaľ s previerkou súhlasila len jedna prísediaca. Ďalší prísediaci, novinár Adam Valček, s preverením nesúhlasil.

Od Mečiara po Hegera: Ako sa rok po roku menilo Slovensko (1993 – 2022). Pripravili sme tridsať krátkych príbehov politikov a osobností, ktoré formovali tvár súčasného Slovenska. Podobne ako v prvom roku samostatnosti, aj v tom uplynulom sa rok končí v situácii, keď vláda nemá väčšinu, a občania čakajú, či bude riešením rekonštrukcia vlády alebo predčasné voľby.
V pondelok mimoriadne zasadne ústavnoprávny výbor k Mečiarovým amnestiám. Tie zrušili už pred piatimi rokmi, no prípad vyšetrovania únosu Michala Kováča mladšieho a vraždy Róberta Remiáša sa nehýbe, upozorňuje Juraj Šeliga, ktorý o rokovanie požiadal.
Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) požiadal o zvolanie mimoriadneho ústavnoprávneho výboru Národnej rady, ktorý by sa mal venovať téme Mečiarových amnestií. Tie boli síce zrušené pred piatimi rokmi, no súdy v kauzách, ktorých sa týkali, stále nerozhodli.