Do Európy minulý rok prišlo o takmer dve tretiny menej migrantov ako v roku 2015. Celkovo dorazilo 364-tisíc migrantov. V Grécku sa počet prichádzajúcich znížil o 79 percent, v Taliansku však zaznamenali nový rekord - 181-tisíc migrantov.

V súvislosti s poklesom migrantov prichádzajúcich do Grécka sa znížil aj počet ľudí, ktorí pokračujú po takzvanej balkánskej trase - v roku 2015 to bolo 764-tisíc ľudí, minulý rok len 123-tisíc.

Po uzavretí balkánskej trasy migranti volili nebezpečnejšiu trasu z líbyjského pobrežia cez Stredozemného mora do Talianska, podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu v mori zahynulo viac ako 5-tisíc ľudí. (čtk, frontex)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Utečenci a Schengen

Európskemu centru proti pašovaniu migrantov sa za rok existencie podarilo identifikovať okolo 17 400 prevádzačov. Väčšina z nich bola Turci, Sýrčania a Rumuni. Práve vďaka prevádzačom sa do Európy dostane viac než 90 percent utečencov. (čtk)

„Pred rokom vám pašeráci vedeli garantovať, že vás dostanú až do Berlína. To už neplatí, ale dokážu ľudí dostať celkom hlboko do Európy. Mali sme tu Pakistancov, ktorí tu boli týždne, jeden deň zmizli a o týždeň neskôr nám poslali mail z Paríža,“ hovorí srbský aktivista Gordan Paunović, ako sa zmenila cesta migrantov do Európy cez Balkán.

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 79014 z vás dostáva správy e-mailom